Chorowałeś na COVID19, licz się z powikłaniami. Pomoc znajdziesz w wałbrzyskim szpitalu

4 stycznia 2021 17:42. Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Mieszkańcy regionu, którzy przechorowali koronawirusa i wciąż cierpią na powikłania związane z zakażeniem mogą liczyć na pomoc specjalnej poradni, działającej przy Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Tego typu poradnie działają także we Wrocławiu, Legnicy czy Jeleniej Górze.

Wiemy, że problemy u osób, które przechorowały COVID, szczególnie tych, którzy przechodzą chorobę najciężej, nie kończą się w momencie wyjścia ze szpitala, czyli w momencie uzyskania ujemnego wyniku. Niektóre skutki są dłuższe i co ważne dotykają różnych obszarów, neurologia, kardiologia i płuca przede wszystkim – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Przy wałbrzyskim szpitalu od piętnastu lat działa poradnia pulmonologiczna. To w oparciu o jej doświadczenie będzie udzielana pomoc osobom, które przechorowały koronawirusa.

Z powikłaniami pocovidowymi spotykamy się już od wielu miesięcy. Fala wiosenna nie była z takimi ciężkimi powikłaniami. Natomiast to co się zaczęło dziać jesienią przeraziło wszystkich. Zmiany w płucach po covidzie są olbrzymie. Nawet, gdy pacjenci klinicznie dochodzą do siebie, lepiej się czują, to zmiany w tomografii jeszcze się utrzymują – mówi doktor Barbara Frankowska.

Lekarze nie ukrywają, że wciąż poznają koronawirusa i jego skutki na ozdrowieńców. Przyznają, że chorzy bardzo powoli do siebie dochodzą. Często mają duszności, czują zmęczenie czy mają zaburzenia koncentracji. Jak trafić do poradni?

Skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu, bądź w szpitalu, lekarze szpitalni kierują do nas na kolejną obserwację. Teraz są e-skierowania, więc pacjent dzwoni i ustala sobie termin wizyty – dodaje doktor Frankowska.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 stycznia 2021 17:42
`