Dodano: 7 października 2022 07:27

Chór, aktorzy, soliści i orkiestra symfoniczna. Niezwykłe muzyczne widowisko w Filharmonii Sudeckiej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Blisko sto osób na scenie. Spektakularne, muzyczne widowisko w Wałbrzychu. Dziś w Filharmonii Sudeckiej polska premiera kantaty „Beatrice” autorstwa Rogera Treece`a. Kompozytora pięciokrotnie nominowanego do nagrody Grammy. To propozycja nie tylko dla miłośników muzyki filmowej, ale także dla tych, którzy kochają jazz i muzyczne improwizacje. Jak zapewniają organizatorzy koncertu, to dzieło inspirowane jazzem i „Boską komedią” Dantego.

W tych dwóch pierwszych koncertach w filharmonii chcieliśmy pokazać, jak różnorodne propozycje będziemy publiczności prezentować. W koncercie, który za chwilę, czyli w drugim koncercie sezonu, usłyszymy muzykę w pewnym sensie filmową. Napisana została ona do pewnej historii, którą kompozytor otrzymał. Historii między Dante żyjącym dziś, a rozmawiającym ze swoją ukochaną Beatrice, która żyje w tamtych czasach, w których oni żyli. Rozmawiają o tym, jak się życie zmieniło, co jest podobnego, co innego – mówi Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektor Filharmonii Sudeckiej.

To do tej historii Roger Treece, pięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy amerykański kompozytor, napisał muzykę. Uczestnicy koncertu mogą spodziewać się wielu improwizacji. Treece jest mistrzem improwizacji, komponowania na bieżąco.

REKLAMA

To bardzo ciekawe wydarzenie, bo melomani będą mogli usłyszeć coś, co zdarzy się tylko raz. Nigdy więcej w pewnym sensie to nie zostanie powtórzone – przyznaje dyrektor.

Na scenie pojawią się działający przy filharmonii chór oraz orkiestra Filharmonii Sudeckiej.

Roger Treece współpracował jako producent i aranżer przy ponad czterdziestu płytach światowych gwiazd. Jego utwory można usłyszeć także… w reklamach. Współpracował z Microsoft, McDonald`s czy Discovery Channel.

Koncert zaplanowano dziś o godzinie 19.oo w Filharmonii Sudeckiej. Do końca tego roku filharmonia zaplanowała jeszcze między innymi koncerty muzyki symfonicznej, polskiej czy piosenki z bajek.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także