Dodano: 2 kwietnia 2023 10:58
Chełmsko Śląskie. Prawdopodobnie najwyższa palma wielkanocna na Dolnym Śląsku
Tematy: chełmsko śląskie dolny śląsk wielkanoc
Sięgająca niemal 17-metrów wysokości palmę przygotowali z okazji niedzieli palmowej mieszkańcy oddalonego o niecałe 25 km od Wałbrzycha Chełmska Śląskiego. Wystawiona do konkursu zdobi barokowy kościół pw Świętej Rodziny.
Tradycja robienia olbrzymich palm wielkanocnych przywędrowała do Chełmska zaraz po wojnie z Sądecczyzny, bo to stamtąd pochodzi większość mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do miasteczka. Dziś tradycja kultywowana jest przez miejscowy ośrodek kultury i parafię. W tym roku najwyższe palma ma niemal 17-metrów wysokości – jest tak wysoka, że sięga sufitu kościoła. Zapytaliśmy, z czego robi się taką palmę.
– Kwiatów jest około 600. Wszystkie ręcznie robione. Trzeba do tego pozyskać materiał z lasów i ogrodów, to jest jodły, ponad 50- kilogramowy worek świerka, daglezji to samo. Bukszpanu 60-70 kilogramów, do tego drzewiec. To wszystko waży około 270-300 kilogramów. – mówi Mirosław Antoniszyn przewodniczący rady parafialnej.
Palmy oceniane są w konkursie, a wygrać go nie jest wcale prosto. Powinny być symetryczne, zbudowane z materiałów naturalnych – dopuszcza się użycie bibuły i papieru kolorowego, jednak plastikowe kwiaty i ozdoby mogą doprowadzić nawet do dyskwalifikacji. Tradycja sądecka nakazuje użycie trzciny i kolorowych wstążek a komisja ocenia autentyczność palm.
– Palmy Sądeckie charakteryzuje to, że są zrobione z materiałów naturalnych. My wiążemy wszystko do głównego drzewca sznurkiem bawełnianym, wykończenie nogi jest stu procentowym lnem, wszystko ma wyglądać pięknie.– dodaje Pan Mirosław.
Wyniki konkursu ogłaszane są po mszy w niedzielę palmową, a same palmy, wystawione w pocysterskim kościele, oglądać można aż do Świąt Wielkanocnych.
Zobacz także
- Głuszyca. „Aktywny Senior” – praktyczne wskazówki dla bezpieczeństwa i mobilności
- Jedlina -Zdrój. Lodowa atrakcja dla każdego
- Konkurs na logo „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan” unieważniony. Dyrektor mówi o falstarcie
- Wilk w centrum Wałbrzycha? Przyrodnicy i miasto otrzymali sygnał, że drapieżnik mógł być w Parku Jana III Sobieskiego
- Wałbrzych. Nowe boisko i plac zabaw na Piaskowej Górze
- Wałbrzych. Cytryny zamiast mandatów. Akcja młodzieży i policji
Najczęściej czytane
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Zagórze Śląskie. Woda odkryła pozostałości zalanych zabudowań. Trwa usuwanie awarii na zaporze
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Świąteczny Jarmark w Szczawnie-Zdroju. Dwa dni w bożonarodzeniowej atmosferze
- Wypadek w Szczawnie-Zdroju. Duże utrudnienia. Cześciowo zablokowana jedna z ulic