Dodano: 2 kwietnia 2023 10:58
Chełmsko Śląskie. Prawdopodobnie najwyższa palma wielkanocna na Dolnym Śląsku
Tematy: chełmsko śląskie dolny śląsk wielkanoc
Sięgająca niemal 17-metrów wysokości palmę przygotowali z okazji niedzieli palmowej mieszkańcy oddalonego o niecałe 25 km od Wałbrzycha Chełmska Śląskiego. Wystawiona do konkursu zdobi barokowy kościół pw Świętej Rodziny.
Tradycja robienia olbrzymich palm wielkanocnych przywędrowała do Chełmska zaraz po wojnie z Sądecczyzny, bo to stamtąd pochodzi większość mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do miasteczka. Dziś tradycja kultywowana jest przez miejscowy ośrodek kultury i parafię. W tym roku najwyższe palma ma niemal 17-metrów wysokości – jest tak wysoka, że sięga sufitu kościoła. Zapytaliśmy, z czego robi się taką palmę.
– Kwiatów jest około 600. Wszystkie ręcznie robione. Trzeba do tego pozyskać materiał z lasów i ogrodów, to jest jodły, ponad 50- kilogramowy worek świerka, daglezji to samo. Bukszpanu 60-70 kilogramów, do tego drzewiec. To wszystko waży około 270-300 kilogramów. – mówi Mirosław Antoniszyn przewodniczący rady parafialnej.
Palmy oceniane są w konkursie, a wygrać go nie jest wcale prosto. Powinny być symetryczne, zbudowane z materiałów naturalnych – dopuszcza się użycie bibuły i papieru kolorowego, jednak plastikowe kwiaty i ozdoby mogą doprowadzić nawet do dyskwalifikacji. Tradycja sądecka nakazuje użycie trzciny i kolorowych wstążek a komisja ocenia autentyczność palm.
– Palmy Sądeckie charakteryzuje to, że są zrobione z materiałów naturalnych. My wiążemy wszystko do głównego drzewca sznurkiem bawełnianym, wykończenie nogi jest stu procentowym lnem, wszystko ma wyglądać pięknie.– dodaje Pan Mirosław.
Wyniki konkursu ogłaszane są po mszy w niedzielę palmową, a same palmy, wystawione w pocysterskim kościele, oglądać można aż do Świąt Wielkanocnych.
Zobacz także
- Fałszywy alarm na zbiorniku w Jaworniku – głupi żart wywołał pełną mobilizację służb ratowniczych
- W Świdnicy trwa konkurs na najpiękniejszą świąteczną dekorację
- Ponad 100 dolnośląskich sportowców i trenerów odebrało nagrody sportowe
- Rodzina z Wałbrzycha prosi o pomoc w leczeniu mamy
- Magiczne Mikołajki w powiecie wałbrzyskim
- Nowe świetlice wiejskie w gminie Stare Bogaczowice
Najczęściej czytane
Szczawno-Zdrój. Wigilia w uzdrowiskowej spółce. Prezes podsumował rok
Boguszów-Gorce. TIR zablokował wyjazd z parkingu, pod centrum handlowym utknęli ludzie
Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór
Od 10 grudnia pojedziemy Kolejami Dolnośląskimi do izerskiego kurortu
Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski