Dodano: 26 października 2020 18:25

Chełmiec zostanie Chełmcem! Pomysł zmiany nazwy przepadł

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju odrzuciła dwa apele dotyczące zmiany nazwy góry Chełmiec na Górę imienia Świętego Jana Pawła II – informuje przewodniczący rady, Michał Broda. Przypomnijmy, dziś jako pierwsi informowaliśmy, że o taką zmianę apelowała część mieszkańców Szczawna-Zdroju i wierni jednej z wałbrzyskich parafii.

Jedno pismo z apelem w tej sprawie trafiło do szczawieńskich radnych, drugie do przewodniczącego rady miejskiej. Ich autorzy apelowali o zmianę nazwy góry Chełmiec na Górę imienia Świętego Jana Pawła II. Wnosili o rozpoczęcie procedury administracyjnej w tej sprawie.

Za zmianą nazwy miał przemawiać między innymi fakt, że na górze znajduje się krzyż milenijny, a zmiana nazwy była by najlepszym sposobem uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy Jana Pawła II.

REKLAMA

Po południu apelami zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji szczawieńskiej rady miejskiej, która na wniosek przewodniczącego odrzuciła obie prośby. Za było pięciu radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Chełmiec to Chełmiec. Każdy zna tę górę̨ pod tą nazwą. Nie ma naszej zgody na zmianę̨ jej nazwy. Potwierdza to reakcja opinii publicznej, którą rozgrzała dziś́ internet do czerwoności. Cieszę̨ się̨, że na mój wniosek radni podjedli męską decyzję nie uchylając się̨ od odpowiedzialności, nie rozmydlając jej konsultacjami społecznymi. Chcemy miasta wielokulturowego, szanującego rożne poglądy, otwartego na wszystkich niezależnie od wyznani, koloru skóry, pochodzenia, orientacji seksualnej. Nazwa Chełmiec zostaje, zapraszamy wszystkich do jego odwiedzin – komentuje dla Dziennika Wałbrzycha, Michał Broda, przewodniczący szczawieńskiej Rady Miejskiej.

Chełmiec. Widok od strony ulicy Ratuszowej/Piasta. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Górujący nad Szczawnem-Zdrój Chełmiec fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także