Dodano: 26 października 2020 08:11

Chełmiec zmieni nazwę? Jest nowa propozycja Góra Jana Pawła II

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To pomysł części mieszkańców Szczawna-Zdroju i wiernych jednej z wałbrzyskich parafii, wynika z ustaleń reporterów Dziennika Wałbrzych. Pismo z apelem w tej sprawie miało trafić do szczawieńskich radnych, a to oznacza, że dyskusja w tej sprawie może być prowadzona na najbliższej sesji rady miejskiej. Czy pojawi się propozycja uchwały w tej sprawie?

Do radnych apeluje grupa mieszkańców i wierni jednej z wałbrzyskich parafii. Proponują oni by Góra Chełmiec otrzymała nazwę Góra imienia Świętego Jana Pawła II. Autorzy pisma apelują do radnych by rozpoczęto procedurę administracyjną w tej sprawie.

Wśród argumentów za taka propozycją ma przemawiać fakt, że na górze stoi jeden z najwyższych w kraju krzyży milenijnych. Dodatkowo, zmiana nazwy miałaby być najlepszym sposobem uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Góra ma być w przyszłości celem pielgrzymek. Autorzy apelu proszą o potraktowanie sprawy, jako pilnej.

REKLAMA

Chełmiec jest częścią Gór Wałbrzyskich. To najwyższy punkt w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju. Pod koniec XIX wieku na szczycie wniesiono kamienną wieżę. Kilka metrów niżej znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża za pieniądze zebrane przez wiernych. Krzyż został poświęcony 23 września 2000 roku.

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec 8.09.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Górujący nad Szczawnem-Zdrój Chełmiec fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Chełmiec. 14.05.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także