Dodano: 8 lutego 2024 13:58

Chcą ocieplać budynki i remontować baseny. Gminy z tych powiatów dostaną spore pieniądze z Funduszy Europejskich

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Dzierżoniowie podpisano porozumienie określające zasady realizacji projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego. Spore pieniądze trafią do trzech powiatów, dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego, oraz do dwudziestu pięciu gmin, znajdujących się na terenie tego powiatu. Mowa o ponad pięciuset milionach złotych. Każda z gmin ma już pomysł na wykorzystanie tych pieniędzy.

Na ZIT Południowego Obszaru Funkcjonalnego, który obejmuje ziemię kłodzką, ząbkowicką i dzierżoniowską, przypada 119,5 mln euro z czego blisko 81 mln euro w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Dzierżoniów chce wykorzystać pieniądze między innymi na remonty dróg, budowę nowego przedszkola czy modernizację letniego basenu. W planach są oczywiście projekty związane z termomodernizacją. Samorządowcy nie kryją jednak obaw, bo czasu na wykorzystanie pieniędzy jest niewiele.

REKLAMA

Boimy się. Bardzo się boimy. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma być wykorzystany do końca 2025 roku jest już nierealny. Podejmiemy także deklarację czy złożymy wniosek do rządu polskiego, do Komisji Europejskiej, aby ten okres wydłużyć. To jest nierealne, aby nawet dziś rozpoczynając, wykonać duże projekty – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Kłodzko pieniądze w ramach tych funduszy chce przede wszystkim ocieplać budynki użyteczności publicznej. W planach jest również modernizacja basenu odkrytego czy wsparcie mieszkańców w wymianie okien czy pieców.

Na ocieplanie budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły, czy urzędu miasta stawiają także Pieszyce. W planach jest także zagospodarowanie zabytkowych parków w mieście.

–⁠Warto wspomnieć, że ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymał 160 mln euro, natomiast ZIT Aglomeracji Wrocławskiej czy ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego po 63 mln euro. Ta różnica wynika z faktu wynegocjowania przez zarząd województwa korzystnej alokacji z tak zwanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który kierowany jest właśnie konkretnie na południowe obszary naszego województwa – wyjaśnia Grzegorz Macko.

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także