Dodano: 1 lutego 2022 09:15

Ceny paliw w dół. Na jak długo?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Od północy ceny paliw na stancjach benzynowych spadły niemal o złotówkę. To efekt obowiązującego dziś, niższego podatku VAT na paliwa. Kierowcy korzystają, bo jak samo mówią, nie wiedzą jak długo niskie ceny się utrzymają.

Od 1 lutego decyzją rządu VAT na  paliwa został obniżony z 23% do 8%. To poskutkowało obniżką cen  o niemal złotówkę. Jeszcze wczoraj olej napędowy na stacjach kosztował pięć złotych i dziewięćdziesiąt siedem groszy. Dziś potaniał do 5.23 zł. Z niższej ceny korzystają kierowcy, którzy nie do końca wierzą, że niskie ceny utrzymają się dłuższy czas:

– Tankują, tankują – powiedziała naszemu reporterowi sprzedawczyni na jednej z wałbrzyskich stacji. – Wczoraj nie tankowali, było pusto. Dziś są. 

REKLAMA

Korzystam z okazji, bo nie wiadomo co będzie, tak? Zmiany u nas następują bardzo dynamicznie. Dzisiaj troszkę mniej boli. Jest zdecydowanie taniej niż było. Ja tankuję średnio raz na miesiąc, dochodziło więc już do 6 zł. Dzisiaj 5.19 więc tankuję do pełna. – dodała jedna z kobiet tankujących paliwo.

Obniżka VAT na paliwa to już druga próba obniżenia ceny paliw w tym roku. Od 1 stycznia obowiązuje niższa akcyza na paliwa. To początkowo obniżyło ceny o ok. 15 groszy. Dzisiejsza obniżka VAT-u powoduje, że cena, w porównaniu z ostatnim dniem  ubiegłego roku jest niższa niemal dokładnie o złotówkę. Niskie stawki VAT obowiązywały będą do późnej  wiosny.  Poprzednie stawki przywrócone zostaną kolejno 31. maja – akcyza i 31. lipca – VAT. Wtedy tankując możemy przeżyć szok.

 

Stacja benzynowa Amic przy ulicy Wieniawskiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stacja benzynowa Orlen przy ulicy Wieniawskiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także