Dodano: 12 maja 2020 12:02
Cenne odkrycie w Ziębicach. Z kapsuły czasu wyciągnięto ponad 200 letnie dokumenty [FOTO]
Tematy: dokumenty dolny śląsk historia kapsuła czasu odkrycie ziębice znalezisko
W urzędzie gminy w Ziębicach otwarto dziś odnalezioną ponad tydzień temu kapsułę czasu. Wyciągnięto ją z remontowanej wieży byłego kościoła ewangelickiego. Podejrzewano, że może to być jedna z najstarszych kapsuł w regionie. Odnalezione wewnątrz przedmioty potwierdziły te przypuszczenia.
Kościół został wybudowany w XVIII wieku. W tym roku rozpoczęto jego remont. Rozebrano wieże. W trakcie pracę zdjęto kulę, wieńczącą kopułę, w której odnaleziono kapsułę czasu.
Dziś oficjalnie przejrzano znalezisko i otwarto miedzianą tubę, w której znajdowały się dokumenty z okresu budowy kościoła. Znalazły się tam także monety z końca XVIII wieku. Drugą część przedmiotów umieszczono w kapsule blisko 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni.
– Takie największe wrażenie na mnie wywarł list mieszkanki, która napisała kilka słów do potomnych i zawinęła tam monetę z 1797 roku. Być może nie są to jakieś cenne znaleziska pod kątem kolekcjonerów, jednak dla nas to jest cenne znalezisko, bo być może odczytamy tam jakieś ważne informacje z okresu budowy, ważne dla tego miasta – mówi Mariusz Szpitlarewicz, burmistrz Ziębic.
Kula, w której znajdowała się kapsuła czasu była przestrzelona. Prawdopodobnie została uszkodzona w czasie drugiej wojny światowej. Okazało się jednak, że najstarsze dokumenty zachowały się w bardzo dobrym stanie.
– Dokumenty pisane, gazeta i monety od darczyńców. Mamy wiedzę ogólną o historii miasta, natomiast każdy taki dokument rozszerza ją stukrotnie. Będziemy znali proboszczów, być może członków gminy, ludzi, którzy tutaj mieszkali. Na pewno nietuzinkowe znalezisko. Tych znalezisk dużo nie ma. W swojej historii na terenie delegatury urzędu konserwatorskiego w Wałbrzychu było ich około dziesięciu – mówi Marek Kowalski, starszy inspektor do spraw zabytków Urzędu Konserwatorskiego w Wałbrzychu.
Znalezisko zostanie teraz poddane konserwacji, dokumenty będą także przetłumaczone i opisane. Później zostaną przekazane do instytucji, które będą je przechowywać i pokazywać mieszkańcom regionu. Kiedy do tego dojdzie? Dziś trudno określić dokładny termin. W pierwszej kolejności prawdopodobnie udostępnione zostaną monety.
– Najstarsze dokumenty są wręcz w idealnym stanie. One wymagają wyprostowania i oczywiście pisania. Młodsze dokumenty są niestety nadszarpnięte przez ząb czasu. Jest ryzyko, że one popękają dalej, bo jest to papier gazetowy – Krystyna Wilczyńska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Zobacz także
- Wałbrzych. Mieszkańcy więcej zapłacą za śmieci. Wyższa stawka od stycznia
- ZDKiUM zlikwidowany. Pracowników przejmie miasto. Oszczędności mają sięgnąć miliona złotych
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska
- Most w Stroniu Śląskim zostanie odbudowany w rekordowym tempie
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska