Dodano: 14 lipca 2020 13:19

Całoroczny pociąg do Czech? Burmistrz Mezimesti: Rozmawiamy o tym

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dwa tygodnie temu Koleje Dolnośląskie wznowiły transgraniczne połączenia kolejowe. Część z pociągów kursuje jeednak wyłącznie w wekendy, część tylko w sezonie turystycznym, jeszcze inne zostały okrojone. Tymczasem włodarze przygranicznych gmin mówią: kolej to dla nas okno na świat.

Rozszerzenie kolejowych połączeń  transgranicznych w regionie wałbrzyskim zabiegają burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński oraz jego  czeski odpowiednik, burmistrz Mezimesti:

– My tutaj zabiegamy wspólnie z Pawłem Hečko starostą Mezimesti o to, żeby ten ruch na trasie Wałbrzych-Mezimesi był praktycznie całoroczny i żeby odbywał się codziennie, a nie tylko w sezonowo – powiedział Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

REKLAMA

Pavel Hečko, burmistrz Mezimesti i radny wojewódzki z Hradca Kralovejest zdania, że rozszerzenie połączeń jest nie tylko możliwe, ale i konieczne:

– Przedwczoraj otrzymałem pismo z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym pan Marszałek zaprasza mnie i naszego pana  hejtmana na spotkanie w sprawie przyszłości połączeń transgranicznych w regionie. Wierzę, że kiedy spotkamy się tu następnym razem pociągiem pojedziemy nie tylko do Mezimesti, ale i dalej, do Hradca Kralove, a nawet do Pragi – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Pavel Hecko, starosta Mezimesti. 

Lokalni samorządowcy twierdzą, że codzienne połączenia kolejowe sprzyjały będą rozwojowi przygranicznych gmin, takich jak niewielki, liczący nieco ponad 6 tysięcy mieszkańców Mieroszów.

– I nasi mieszkańcy korzystają z wielu atrakcji w republice Czeskiej, ale i Czesi przyjeżdżają do nas i też zwiedzają nasze piękne urokliwe nie tylko tereny, ale i zabytki – dodał burmistrz Lipiński.

4 lipca Koleje Dolnośląskie uruchomiły w ograniczonej, w porównaniu do roku ubiegłego wersji, połączenie kolejowe Wrocław-Wałbrzych-Adrspach. Pociąg kursuje w weekendy, w okresie wakacyjnym.

Pavel Hečko, burmistrz Mezimèsti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy, weekendowy przejazd pociągu Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Adršpachu w Czechach. fot. arch.  Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy, weekendowy przejazd pociągu Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Adršpachu w Czechach. fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy, weekendowy przejazd pociągu Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Adršpachu w Czechach. fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy, weekendowy przejazd pociągu Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Adršpachu w Czechach. fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy, weekendowy przejazd pociągu Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Adršpachu w Czechach. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także