Dodano: 24 sierpnia 2017 11:42

Był Plac Na Rozdrożu, będzie Plac Solidarności

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Już za kilka dni w Śródmieściu nastąpi oficjalne otwarcie placu Solidarności. Placu nowego, choć starego: nowego, bo po przebudowie i z nową nazwą, starego, bo znanego od lat jako Plac Na Rozdrożu. Wiele kontrowersji wzbudza fakt zmiany nazwy placu – z neutralnej, przyjemnej i pozbawionej jakichkolwiek konotacji politycznych na rodzącą mieszane odczucia, mocno osadzoną w najnowszej historii Polski, związaną z nasilającą się z dnia na dzień polaryzacją społeczno-polityczną.

Zmiana może o tyle dziwić, że w Wałbrzychu w ciągu ostatnich 6 miesięcy dokonano wymuszonych tzw ustawą dekomunizacyjną zmian kilkunastu ulic. Ich patronów, postaci przed laty zaangażowane politycznie zamieniono na nowe, neutralne. Można więc zadać pytanie: Komu panie, to rozdroże przeszkadzało.

Odpowiedź na podobne w treści, choć może nie tak dosadne w formie pytanie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta:

REKLAMA

W związku z przebudową drogi oraz ronda na dotychczasowym Placu Na Rozdrożu, nadaniu temu miejscu nowego wyglądu, zagospodarowaniu przestrzennemu oraz przebudowie ciągu komunikacyjnego, ten punkt na mapie Wałbrzycha uzyskał zupełnie inny, wyższy status. – napisał rzecznik Urzędu, Arkadiusz Grudzień – Będzie on otwierał wejście do zrewitalizowanego centrum miasta oraz będzie niezwykle istotnym miejscem dla podróżnych, mieszkańców i turystów udających się do centrum Wałbrzycha od strony Jeleniej Góry, Kamiennej Góry i Boguszowa Gorc. Ta przebudowa otworzyła też nową i niezwykle malowniczą perspektywę na Muzeum Porcelany, kamienice przy ul. Matejki oraz Kościół Zbawiciela.

W Wałbrzychu, w przeciwieństwie do innych miast, do tej pory nie było miejsca upamiętniającego wydarzenia Sierpnia 80, na co wskazywali działacze Solidarności. W związku z tym z inicjatywy Prezydenta Romana Szełemeja i w porozumieniu z wałbrzyską Solidarnością, wskazano właśnie to miejsce, jako adekwatne swoją rolą i rangą do upamiętnienia zarówno ruchu jakim była Solidarność jak również wydarzeń Sierpnia 80, zmieniając jego nazwę na Plac Solidarności.

Czy nowa nazwa przypadnie do gustu wałbrzyszanom? Trudno powiedzieć. Pod pojawiającymi się od czasu do czasu w mediach społecznościowych informacjami z frontu budowy pojawia się tyleż głosów za, co sprzeciwiających się nowej nazwie.

***

Przed II wojną światową skrzyżowanie ulic Gottesberger Strasse (1. Maja), Banhof Strasse (Przemysłowa), Wilhelm Strasse (Moniuszki) i Issmer Strasse (Straży pożarnej) nie miało oficjalnej nazwy. Po 1945 roku nazwano tę część miasta imieniem Karola Marksa, a od lat 90. XX wieku nosiła nazwę Plac Na Rozdrożu. Od 28 sierpnia 2017 roku oficjalnie zmieni nazwę na Plac Solidarności.

Plac Na Rozdrożu w Wałbrzychu w trakcie przebudowy. 23.08.2017. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fragment mapy centrum Wałbrzycha z 1931 roku. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tabliczka „Plac Na rozdrożu”. Wałbrzych, … fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także