Burmistrz apeluje do posłów o pomoc. Sprawę bada prokuratura. Wraca temat śmieci z Boguszowa-Gorc

17 kwietnia 2019 20:44. Infografika. Nielegalnie składowane odpady. Fot. ilustracyjna. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy będzie wyjaśniać sprawę składowania śmieci w Boguszowie-Gorcach. Zdaniem samorządowców odpady są gromadzone bez zezwolenia. Sebastian Drapała, zastępca burmistrza miasta apeluje do posłów Zjednoczonej Prawicy o interwencję w tej sprawie do Prokuratury Krajowej.

W ubiegłym roku na problem zalegających w okolicy odpadów, głównie reklamówek zwracali uwagę mieszkańcy. Śmieci ich zdaniem rozwiewał wiatr z bazy firmy działającej w regionie. W listopadzie samorządowcy podjęli pierwsze próby rozwiązania problemu.

– W tej chwili widać tam, pojawiają się góry głównie tworzyw sztucznych, ale też innych odpadów. Powoduje to smród, a najgorsze, że one nie są w żaden sposób zabezpieczone z góry, jakąś siatką, tak aby wiatr nie rozwiewał tego – mówi Grzegorz Łuczko, sekretarz miasta.

REKLAMA

Zdaniem urzędników, firma, która gromadzi śmieci nie posiada pozwolenia na taką działalność.

Prokurator Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy poinformował, że zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu złożył w ubiegłym roku starosta wałbrzyski. Śledztwo zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko komuś. Badane są trzy wątki składowania, przetwarzania i transportu odpadów w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu człowiek, lub mogło spowodować istotne zniszczenia w świecie zwierzęcym lub roślinnym, chodzi o okres od 19 lutego do 7 listopada.

Kolejny wątek dotyczy niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Wałbrzycha, owo niedopełnienie obowiązków miało polegać na sprawowaniu nienależytego nadzoru nad gospodarką odpadami komunalnymi. Podobny wątek badany jest także w kontekście nadzoru sprawowanego przez burmistrza Jedliny-Zdroju, bo to właśnie z tych gmin odpady miały być przewożone bez nadzoru.

Jak udało nam się dowiedzieć dokumentacja zebrana w śledztwie jest bardzo obszerna co może przedłużyć postępowanie.

Postępowanie administracyjne z urzędu przeciwko firmie składującej odpady rozpoczęli także samorządowcy. To ma doprowadzić do wydania decyzji nakazującej usunięcie śmieci z miejsca nie przeznaczonego do ich składowania. Jednocześnie wystąpiono do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przeprowadzenie kontroli i ewentualne ukaranie firmy.

O pomoc samorządowcy apelują także do posłów ziemi wałbrzyskiej. List o interwencję poselską w sprawie objęcia sprawy przez Prokuraturę Krajową i interwencję w Ministerstwie Środowiska trafił między innymi do Anny Zalewskiej, Michała Dworczyka i Ireneusza Zyski.

Poprosiliśmy firmę, która prowadzi działalność na terenie Boguszowa-Gorc o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. O komentarz poprosiliśmy także rzecznika wałbrzyskiego magistratu. Edward Szewczak poinformował nas jednak, że urząd nie będzie komentował sprawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 kwietnia 2019 20:44
`