Dodano: 27 marca 2024 12:31

Buk z Arboretum Wojsławice zachwyca! To Europejskie Drzewo Roku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Buk o wdzięcznej nazwie „Serce Ogrodu” rosnący w Arboretum Wojsławice został Europejskim Drzewem Roku. Kilka dni temu w Brukseli ogłoszono wyniki konkursu, w którym na polskie drzewo oddano aż 39 tysięcy głosów.

Kiedy zastępca dyrektora Arboretum Tomasz Dymny odbierał nagrodę dla najpiękniejszego drzewa w Europie w prowadzonym przez Uniwersytet Wrocławski Arboretum Wojsławice wybuchła absolutna euforia. Wyniki pokazały, że na buk „Serce Ogrodu” zagłosowało aż o 15 tysięcy osób więcej niż na drugie w kolejności drzewo z Francji!

– Niesamowite emocje, ponieważ nie widzieliśmy do samego końca, że nasze drzewo zwycięży. Za wiele nie pamiętam, bo to takie przeżycie. Dużo się działo. Na pewno szczęście, szczęście jest, zadowolenie, że drzewo od nas, tutaj z Wojsławic, z Polski, zostało w tak prestiżowym konkursie zauważone i zwyciężyło – powiedział naszemu reporterowi, tuż po powrocie z Brukseli, Tomasz Dymny, który dodaje, że w konkursie chodziło o to, żeby połączyć piękno przyrody z ciekawą historią zgłoszonych do konkursu drzew.

REKLAMA

Mający ponad 200 lat buk z Arboretum Wojsławice to prawdziwy świadek dziejów.

– Przeżył bardzo dużo – te zmiany i polityczne, i pokoleniowe, także jak najbardziej zasługuje na taki tytuł. Buk rośnie w zabytkowej części pięknego ogrodu Wojsławicach, więc cieszymy się z tego sukcesu – dodaje Dymny.

Wojsławickie „Serce Ogrodu” to buk pospolity, charakteryzujący się purpurowymi, a nie zielonymi liśćmi. Robi to wrażenie właśnie teraz, wiosną, kiedy drzewo budzi się do życia po zimie. Niestety, od kilku lat arboryści z Wojsławic walczą o jego życie – drzewo poważnie choruje. Oby rosło jak najdłużej.

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

15.05.2016 Wojsławice. Arboretum. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

01.05.2018 Wojsławice. Arboretum. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

15.05.2016 Wojsławice. Arboretum. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także