Budżet Obywatelski. Wałbrzych kupuje radiowozy – w Dzierżoniowie budują bezpieczne przejścia dla pieszych

2 marca 2019 11:05. Interaktywne przejście dla pieszych. Fot.: screen YT

Tematy: 


Bezpieczne, interaktywne przejścia dla pieszych – to ostatnie z zadań do zrealizowania w dzierżoniowskim  Budżecie obywatelskim – lokalnym odpowiedniku wałbrzyskiego Budżetu partycypacyjnego. Ich budowa właśnie się rozpoczyna. Mówi Rafał Pilśniak, rzecznik dzierżoniowskiego Urzędu Miasta:

– W momencie kiedy piesi podchodzą do skrzyżowania, wzdłuż zebry zapalają się światła, a doświetlenie przejścia zwiększa swoją intensywność. Wszystko dzieje się interaktywnie, te światła zapalają się tuż przed wejściem i gasną zaraz po zejściu pieszego. I to jest rozwiązanie najlepsze, bo żaden kierowca nie jest w stanie przeoczyć tego, nawet ten najbardziej roztargniony  – podkreśla Pilśniak – Dodam, że na ten projekt głosowało aż 15% wszystkich uprawnionych. 

Budowa bezpiecznych przejść popiera policja. Komisarz Marcin Ząbek z Komendy Miejskiej Policji w Dzierżoniowie podkreśla, że dzięki takim rozwiązaniom spaść może ciągle wysoka ilość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych:

REKLAMA

– Wszystkie ciągi komunikacyjne w mieście są już doświetlone, natomiast dochodzi ciągle do zdarzeń drogowych,. Dlatego tego typu przejścia dla pieszych mają wzmóc bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W tym roku do udziału w dzierżoniowskim programie zaproszono wyjątkowo młodych mieszkańców. Składać projekty i głosować mogą nawet 16-latkowie:

Od 16 roku życia istnieje możliwość składania wniosków i głosowania w budżecie obywatelskim. To jest szczególny ukłon w stronę młodzieży. – mówi Magdalena Sośnicka-Dzwonek, kierownik wydziału promocji UM w Dzierżoniowie.  

Przypomnijmy, od 2015 roku nie zostały zrealizowane dwa z trzech z dużych projektów wałbrzyskiego budżetu obywatelskiego. Pomysł wybudowania autodromu przy ulicy Wysockiego przepadł z powodu braku pozytywnej decyzji środowiskowej. Temat centrum wspinaczkowego w Starej Kopalni wraca co pewien czas, jednak pieniędzy na jego realizację wciąż brakuje. 12 nowych radiowozów policyjnych, za które zapłacono z pieniędzy budżetu obywatelskiego, teoretycznie powinno służyć wałbrzyszanom. Auta jeżdżą po drogach całego powiatu wałbrzyskiego i części województwa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 marca 2019 11:05
`