nasz news Budżet obywatelski. Skrajnie małe zainteresowanie mieszkańców

29 września 2021 13:07. Finał głosowania na projekty Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zaledwie nieco ponad 4 tysiące głosów oddali wałbrzyszanie na wszystkie, z 11 projektów zgłoszonych do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To zaledwie 5% z ponad 80 tysięcy osób do tego uprawnionych. W tym roku na realizację projektów zgłoszonych do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 3 mln 725 tysięcy złotych. Dziś ostatni dzień głosowania. Zainteresowanie jest skrajnie małe, a projekty – od drobnych – po kilkumilionowe.

W tym roku po pieniądze z Budżetu Obywatelskiego chcą sięgnąć głównie instytucje i być może to jest powodem, że zainteresowanie mieszkańców głosowaniem jest bardzo niewielkie. Wałbrzyski Ośrodek Kultury namawia mieszkańców do kupna dużej, mobilnej sceny. W budżecie swoją szansę dostrzegły też służby: GOPR chce za ponad milion złotych kupić samochód terenowy i quady, a strażacy ze Specjalistycznej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej poza samochodem – stworzyć specjalny system lokalizatorów dla seniorów i osób z demencją

– Potrzebujemy, to nie to, że chcemy. Potrzebujemy wymienić pojazdy ratownicze w tym przypadku, terenowe jak i również bus, który służy i do poszukiwań i do przewożenia ratowników na szkolenia, co jest jakby nierozerwanie związane ze stopniem wyszkolenia i fachowością. – powiedział Łukasz Pokorski z Sudeckiej Grupy GOPR.

Jedną z ciekawszych propozycji mieszkańców jest pomysł Rafała Glapińskiego, byłego koszykarza Górnika Wałbrzych, który na Podzamczu – największym wałbrzyskim osiedlu mieszkaniowym chce zbudować dwa skateparki:  

– Skatepark dla młodzieży, jeżeli się uda wszystko, to chciałbym , żeby skatepark dla młodzieży był takim miejscem, w którym będą mogli trenować, gdzie będą dopracowywali i doszlifowywali a nawet przygotowywali się do jakiś zawodów. W tym roku widzieliśmy na olimpiadzie – jest to sport olimpijki. – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Rafał Glapiński.

Historia Wałbrzyskiego Budżetu obywatelskiego sięga 2007 roku. Na przestrzeni lat udało się przeprowadzić wiele drobnych, służących lokalnej społeczności projektów. W fazie nigdy niezrealizowanych planów pozostały takie projekty jak profesjonalna ścianka wspinaczkowa w Starej Kopalni czy Autodrom na Białym Kamieniu.

 

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 29 września 2021 13:07
`