Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Zaledwie nieco ponad 4 tysiące głosów oddali wałbrzyszanie na wszystkie, z 11 projektów zgłoszonych do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To zaledwie 5% z ponad 80 tysięcy osób do tego uprawnionych. W tym roku na realizację projektów zgłoszonych do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 3 mln 725 tysięcy złotych. Dziś ostatni dzień głosowania. Zainteresowanie jest skrajnie małe, a projekty – od drobnych – po kilkumilionowe.
W tym roku po pieniądze z Budżetu Obywatelskiego chcą sięgnąć głównie instytucje i być może to jest powodem, że zainteresowanie mieszkańców głosowaniem jest bardzo niewielkie. Wałbrzyski Ośrodek Kultury namawia mieszkańców do kupna dużej, mobilnej sceny. W budżecie swoją szansę dostrzegły też służby: GOPR chce za ponad milion złotych kupić samochód terenowy i quady, a strażacy ze Specjalistycznej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej poza samochodem – stworzyć specjalny system lokalizatorów dla seniorów i osób z demencją
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Potrzebujemy, to nie to, że chcemy. Potrzebujemy wymienić pojazdy ratownicze w tym przypadku, terenowe jak i również bus, który służy i do poszukiwań i do przewożenia ratowników na szkolenia, co jest jakby nierozerwanie związane ze stopniem wyszkolenia i fachowością. – powiedział Łukasz Pokorski z Sudeckiej Grupy GOPR.
Jedną z ciekawszych propozycji mieszkańców jest pomysł Rafała Glapińskiego, byłego koszykarza Górnika Wałbrzych, który na Podzamczu – największym wałbrzyskim osiedlu mieszkaniowym chce zbudować dwa skateparki:
– Skatepark dla młodzieży, jeżeli się uda wszystko, to chciałbym , żeby skatepark dla młodzieży był takim miejscem, w którym będą mogli trenować, gdzie będą dopracowywali i doszlifowywali a nawet przygotowywali się do jakiś zawodów. W tym roku widzieliśmy na olimpiadzie – jest to sport olimpijki. – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Rafał Glapiński.
Historia Wałbrzyskiego Budżetu obywatelskiego sięga 2007 roku. Na przestrzeni lat udało się przeprowadzić wiele drobnych, służących lokalnej społeczności projektów. W fazie nigdy niezrealizowanych planów pozostały takie projekty jak profesjonalna ścianka wspinaczkowa w Starej Kopalni czy Autodrom na Białym Kamieniu.