Dodano: 27 czerwca 2023 10:41

Budują warsztat do remontu parowozów. Jedyny taki na Dolnym Śląsku [ROZMOWA]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Pracownicy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odtwarzają warsztat naprawy taboru kolejowego. To jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie będzie mnożna remontować parowozy. Pod koniec ubiegłego tygodnia stary, zrujnowany budynek zyskał dwie nowe ściany i dach. Teraz przyjdzie czas na remont zapadni i suwnicy, czyli urządzeń, niezbędnych do podniesienia lub opuszczenia, po zdjęciu kół wagonów czy parowozów:

– Zrobimy też świetne warunki socjalne do tego, żeby remontować ten tabor. żeby tworzyć te pracownie konserwatorską takiego taboru zabytkowego. No i dodatkowe te wyposażenie w nowoczesne te urządzenia typu jakieś frezarki. No i tak jak powiedziałam, całe to zaplecze socjalne dla pracowników. – powiedziała Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Uzupełnieniem tego projektu jest uruchomiony 3 lata temu  ponad 100-letni warszatat z zabytkowymi tokarkami, frezarkami i urządzeniami, pozwalającymi na naprawę czy dorobienie brakujących części. To najstarsze miejsce w Muzeum, które w połączeniu z budynkiem suwni i zapadni złoży się na jedyny tego typu projekt w Polsce.

REKLAMA

– Liczymy bardzo na to, ze kompetencje naszych pracowników kolejowych, tych, którzy kiedyś prowadzili parowozy – że one z nimi tutaj do nas wrócą. No i weźmiemy się za to, żeby na Dolnym Śląsku znów była para na torach 

Dziś w Muzeum Kolejnictwa  Jaworzynie Śląskiej stoi 56 parowozów. Marzeniem pracowników jest przywrócenie do ruchu co najmniej 3 lokomotyw.

fot. użyczone / Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

fot. użyczone / Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

fot. użyczone / Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

fot. użyczone / Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także