Dodano: 19 czerwca 2019 09:41

Budowali tunele w Alpach, teraz wybudują podobny w okolicach Starych Bogaczowic. Trwają przygotowania do budowy S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W marcu przyszłego roku ma rozpocząć się budowa 16 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry. To na tym odcinku ma powstać najdłuższy tunel samochodowy w Polsce. W jego budowę zaangażowani będą niemieccy specjaliści, którzy zajmowali się także podobnymi projektami w Alpach.

Umowa na budowę tego odcinka została podpisana w październiku ubiegłego roku. Zgodnie z harmonogramem projektu, w 2022 roku ma być ukończona konstrukcja tunelu, rok później kierowcy powinni korzystać już z nowej trasy.

Na ponad 16 kilometrowym odcinku trasy z Bolkowa do Kamiennej Góry drogowcy zbudują dwa miejsca obsługi podróżnych, trzynaście mostów i wiaduktów, osiemnaście przejść ekologicznych i dwa tunele.

REKLAMA

Jeden z nich będzie najdłuższym, drogowym tunelem w Polsce. Przejazd ma mieć dwie nitki, a każda z nich będzie liczyła 2 300 metrów długości. Tunel będzie drążony z dwóch stron jednocześnie. Pod ziemią powstaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Drugi tunel, liczący 320 metrów zostanie wykonany metodą odkrywkową.

W wykonanie tego elementu drogi zaangażowani zostaną specjaliści z Niemiec, którzy mają doświadczenie w budowie między innymi podobnych konstrukcji w Alpach.

Wczoraj o inwestycji mieszkańcom gminy Stare Bogaczowice opowiadali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy. Mieszkańcy są za budową drogi, ale przyznają, że wciąż jest wiele pytań, na które nie znają odpowiedzi.

Jesteśmy za budową tej drogi. Pozwoli to tirom ominąć te wsie i szybciej dostać się do morza – mówi w rozmowie z naszym reporterem jeden z mieszkańców.

Jesteśmy troszkę przerażeni tą wizją, bo za blisko zabudowań to wszystko przebiega. Tu zaczynają się moje zabudowania. Nie do końca zdaję sobie sprawę, jak to w praktyce będzie wyglądało. Tego chcę się dowiedzieć – dodaje inny mężczyzna.

Wart ponad półtora miliarda złotych odcinek S3 wybuduje konsorcjum firm PORR i PORR Bau.

Mapy budowanego odcinka na ścianach świetlicy wiejskiej w Gostkowie. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Spotkanie w sprawie budowy odcinka S3 z przedstawicielami konsorcjum firm PORR i PORR Bau.

Wart ponad półtora miliarda złotych odcinek S3 wybuduje konsorcjum firm PORR i PORR Bau.

Wart ponad półtora miliarda złotych odcinek S3 wybuduje konsorcjum firm PORR i PORR Bau.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także