Budowa wieży widokowej na Dzikowcu już wiosną tego roku

8 stycznia 2024 14:38. Nowa wieża widokowa na Dzikowcu. Umowa z wykonawcą podpisana fot. Agnieszka Pisarska

Tematy: 


Wszystko wskazuje na to, że już wiosną rozpoczną się prace przy budowie wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie-Gorcach. Wykonawca zakończył już sprawy proceduralne, a pierwsze prace będą pracami ziemnymi.

Są to roboty związane przede wszystkim z doprowadzeniem wysoko w górę energetyki i światłowodu. Tu najtrudniejsza była faza uzgodnień z właścicielami terenu – gminą, Lasami Państwowymi, Tauronem czy dostawcą internetu.

Bo trzeba prawie 2,5 km ułożyć kabla prądowego, nie będziemy mieli trafostacji, więc ten kabel będzie gruby jak ręka. Musimy ułożyć internet, bo koszty przesyłu bezprzewodowego byłyby ogromne – szacowane na ponad 120 000 zł rocznie. I to też się udało uzgodnić – wyjaśnia nam starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, dodając, że to właśnie będzie najtrudniejsza część budowy wieży.

REKLAMA

Wieża będzie miała około 37 metrów, a platforma widokowa zostanie posadowiona 34 metry nad ziemią. Poza funkcją turystyczną wieża ma być punktem monitoringu przeciwpożarowego oraz węzłem przekaźnikowym dla telefonii komórkowej.

Proszę państwa, w ramach tego zadania chcemy, aby kamery, które będą założone na tej wieży, były elementem monitoringu przeciwpożarowego dla obszarów leśnych, ale żeby były też początkiem do tego, aby na innych wieżach powstały tego typu urządzenia i mogły zabezpieczyć ten trudny teren powiatu wałbrzyskiego, ale nie tylko, bo będziemy patrzeć również w kierunku Czech i wspomagać naszego sąsiada, gdzie takie systemy już działają – dodaje starosta.

Prace związane z właściwą budową wieży zaplanowano na drugi etap. Wykonawca, podobnie jak w przypadku innych wież, które stawiał w regionie wałbrzyskim, wszystkie elementy wykona w siedzibie firmy, a na miejscu złoży je jak klocki LEGO.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 stycznia 2024 14:38
`