Dodano: 12 czerwca 2019 09:15

Budowa gigantycznego akwarium nad Jeziorem Bystrzyckim na finiszu. By powstało rozkopano fragment góry

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zbiornik pomieści 40 tysięcy litrów wody i ma być odwzorowaniem dna jeziora. Budynek, w którym znajduje się akwarium będzie pełniło funkcję centrum obsługi turystów. Znalazła się tutaj także sala do zajęć z edukacji ekologicznej. Prace są na ukończeniu, ale na oficjalne otwarcie akwarium w Zagórzu Śląskim turyści muszą jeszcze poczekać.

W Dzienniku od roku pokazujemy postępy prac przy tym, trzeba przyznać, wyjątkowym projekcie. Dziś akwarium robi imponujące wrażenie. Łupek, jakim wypełniona jest ażurowa elewacja budynku wykonana z grubo ciosanego drewna, szkło i stalowe elementy konstrukcyjne wewnątrz dają wrażenie spójności z naturą i przede wszystkim polotu projektantów. Chodząc po wylanej elastyczną żywicą epoksydową podłodze można odnieść wrażenia stąpania po tafli wody, w której jak w lustrze odbija się nie tylko to, co nad głowami, ale i szyba samego akwarium.

Budynek jest konstrukcji żelbetonowej. Natomiast elewacja jest szachulcowa, wykonana z drewna, wypełniona łupkiem skalnym. Jest miejsce zadaszone, w którym turysta może odpocząć, a w środku bardzo nowoczesna konstrukcja – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

REKLAMA

Znajdujące się wewnątrz budynku akwarium ma dość nietypową konstrukcję.

Szyba jest wklęsła, taki był zamiar, żebyśmy mieli takie złudzenie, że te ryby będą troszeczkę nad nami pływać. Oczywiście, będą to wyłącznie  ryby i roślinność żyjące w tym jeziorze. W tej chwili woda jest mętna, ale zakładamy biotop – jak już się wykrystalizuje woda to wpuścimy ryby – opowiada Hausman.

W budynku znajdą się też toalety, których dziś nad Jeziorem Bystrzyckim, poza obiektami hotelowymi, brakuje.

Akwarium czyli centrum obsługi ruchu turystycznego kosztowało koło 2,6 mln złotych. Projekt zakłada także budowę salę bioedukacji na Zamku Grodno i remont kładki nad jeziorem. Cały projekt to ponad 13 mln złotych.

Budynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Budynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychBudynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. 11.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także