Dodano: 9 czerwca 2020 12:06
Browar w Boguszowie grozi katastrofą. Zobaczcie, jak wygląda to, co z niego zostało [FOTO]
Tematy: boguszów-gorce browar boguszów krzysztof kwiatkowski starostwo powiatowe
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Straszący mieszkańców i grożący katastrofą budowlaną budynek byłego browaru w Boguszowie-Gorcach zostanie zabezpieczony na koszt Starostwa – zadecydował Starosta Wałbrzyski w porozumieniu z Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Dwa dni temu przeprowadzono tam wizję lokalną, która potwierdziła realne zagrożenie katastrofą budowlaną.
Stojący w niemal samym centrum miasteczka kompleks zamknięty został w 1997 roku. Od tego czasu jest rozkradany i demolowany. Wielopiętrowe budynki, z których wycięto większość elementów metalowych, okuć i zbrojeń grożą zawaleniem. Poza tym budynek zalewany jest wodami kopalnianymi wypływającymi z wydrążonej w browarze studni.
– Będziemy starali się zamurować wszystkie otwory pozwalające na wejście na teren osób trzecich. Będzi także decyzja w sprawie dwóch budynków uszkodzonych na skutek spalenia dachu Ich konstrukcja jest niestabilna i ja jestem za tym, żeby dokonać ich kontrolowanej rozbiórki – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Krzysztof Kwiatkowski, starosta Wałbrzyski
Starostwo chce podjąć kroki zmierzające do przejęcia i sprzedaży nieruchomości. Problematyczne jest jednak ustalenie właściciela obciążonej wielomilionową hipoteką działki:
– Spółka która jest dzisiejszym właścicielem według KRS reprezentowana jest dziś tylko przez jedną osobą, Jest to kobieta w wieku 83 lat, z która nie ma żadnego kontaktu. Nie odpowiada na korespondencję, nie opłaca podatków, nie opłaca wieczystego użytkowania i nie zabezpiecza w sposób dostateczny obiektu. Jeśli na skutek działań prawnych działkę z byłym browarem udałoby się odkupić gminie Boguszów-Gorce, jest to idealne miejsce na wybudowanie nowych mieszkań – dodaje starosta Kwiatkowski.
Najpierw jednak trzeba dokonać rozbiórki stojących tam budynków. To może kosztować nawet kilka milionów złotych.
Zobacz także
- Może być ślisko. IMGW ostrzega przed gołoledzią
- Wałbrzych. Szlachetna Paczka szuka darczyńców! Kilkanaście rodzin wciąż czeka na pomoc
- A4 zablokowana. Bus uderzył w pługosolarkę. Jedna osoba zginęła
- Nie wybuchaj. Kochaj. Słuchaj. Stop przemocy!
- Padło 30 owiec. To prawdopodobnie ofiary wilka – ostrzega powiat wałbrzyski
- Potrącenie w Starych Bogaczowicach. Nowe fakty
Najczęściej czytane
Boguszów-Gorce. TIR zablokował wyjazd z parkingu, pod centrum handlowym utknęli ludzie
Szczawno-Zdrój. Wigilia w uzdrowiskowej spółce. Prezes podsumował rok
Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór
Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski
Uwaga. Bardzo niebezpiecznie na drogach. Rano TIRy zablokowały skrzyżowanie na Uczniowskiej/Wrocławskiej/de Gaullea