Dodano: 11 czerwca 2024 09:13

Brazylijskie rytmy w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zaprasza na przedostatni koncert 46. sezonu artystycznego. Będzie to niecodzienne wydarzenie, gdyż jako solista wystąpi grający na marimbie perkusista Krystian Skubała, który wykona utwór brazylijskiego kompozytora Neya Rosauro – I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową. Koncert odbędzie się 14 czerwca 2024 r. o godzinie 19:00 w sali przy ul. Słowackiego 4 w Wałbrzychu.

Marimba to instrument, który nieczęsto widuje się na estradzie filharmonii. Wywodzi się z południowej i środkowej Afryki oraz Ameryki Środkowej. Jej dźwięk nadaje utworom specyficznego, etnicznego kolorytu. Jednym z najsłynniejszych twórców kompozycji na ten instrument jest Brazylijczyk Ney Rosauro. Jego Koncert na marimbę i orkiestrę został wykonany przez ponad 2500 różnych orkiestr na całym świecie. Utwory Rosauro słyną z pięknych melodii i wpadających w ucho latynoskich rytmów, w znacznej większości nawiązujących do roztańczonego, brazylijskiego folkloru. Już w najbliższy piątek wałbrzyska publiczność będzie mogła usłyszeć jeden z nich na żywo, w wykonaniu Krystiana Skubały i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Karola Onderko.

Wstępem do folkloru brazylijskiego będzie nawiązanie do polskich melodii ludowych, które da się usłyszeć w uwerturze do opery „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego. Melomani będą mieli szansę porównać, jak dobrze współgrają ze sobą te, pozornie bardzo odległe, tradycje muzyczne. Pozostawiając ich w tanecznym nastroju, po energicznych dźwiękach marimby, koncert zakończy VII Symfonia Ludwiga van Beethovena zwana „symfonią rytmu” bądź „apoteozą tańca” ze względu na swój optymistyczny i radosny wydźwięk.

REKLAMA

14.06.2024, piątek, godz. 19:00

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka

Fascynująca marimba

Program:

Karol Kurpiński Uwertura do opery „Dwie chatki”

Ney Rosauro I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową

Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92

Wykonawcy:

Karol Onderko – dyrygent

Krystian Skubała – marimba

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także