Brave Kids ze łzami w oczach pożegnały się z Wałbrzychem

5 lipca 2017 15:00.

Tematy: 


Wyjątkowe pokazy artystyczne i barwne parady, a przede wszystkim wiele niesamowitych emocji i wzruszeń – to wszystko zapewniły mieszkańcom miasta dzieci biorące udział w projekcie Brave Kids. W miniony weekend ze łzami w oczach pożegnały się one z Wałbrzychem. Pojechały do Obornik Śląskich, aby tam przygotowywać wielki finałowy spektakl. Zaprezentują go 10 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Młodzi artyści Brave Kids odwiedzili Wałbrzych już po raz czwarty. W tym roku były to dzieci 
z Maroka, Mołdawii, Turcji. Oczarowały mieszkańców miasta swoim talentem i umiejętnościami m.in. podczas zorganizowanych tu otwartych pokazów artystycznych oraz radosnej parady pełnej muzyki, śpiewów i tańców.

Szkoda czasu na sen

REKLAMA

– To był niezwykły czas – opowiada Magdalena Sawicka, koordynator projektu Brave Kids 
w Wałbrzychu. – Dla wszystkich ważna była każda chwila. Przebywające u nas dzieci nie chciały chodzić spać. Po prostu szkoda im było na to czasu. Jeden z chłopców, gdy zaproponowano mu herbatkę na sen, powiedział, że woli kawę. Wszystkim zależało, żeby ten czas wykorzystać jak najlepiej. Niezwykłym wydarzeniem był również wałbrzyski spektakl finałowy, który odbył się w miniony piątek w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Zarówno młodym artystom, jak i widzom przyniósł wiele niezwykłych emocji. – To niesamowicie wzruszające wydarzenie – mówi Magdalena Sawicka. – Wszyscy bardzo je przeżywali. Dzieci naprawdę dały z siebie wszystko. Ten sam spektakl dzieci powtórzyły 
w sobotę w Teatrze Zdrojowym w Kudowie Zdroju. Tam podziwiali je również przebywający 
w tym kurorcie wczasowicze i kuracjusze.

W trakcie pobytu w Wałbrzychu i jego okolicach swoje umiejętności zaprezentowali mieszkańcom członkowie Szkoły Tańca Reverence z Mołdawii oraz grupa taneczna ze Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju Dzieci “Aissawa” z Maroka. Byli to również młodzi artyści ze szkoły średniej Fatih w Turcji, a także zespół wałbrzyskiej Szkoły Tańca Cordex. – Przez cały pobyt dzieci w naszym mieście, czuliśmy się jak jedna wielka rodzina – mówi Magdalena Sawicka. – Tym trudniej było nam się pożegnać. Nie obyło się bez łez.

Tydzień w Obornikach Śląskich i Wielki Finał we Wrocławiu

Z Wałbrzycha młodzi artyści pojechali do Obornik Śląskich koło Wrocławia. Dołączy do nich również Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który brał udział w Brave Kids 2017 w Koszycach na Słowacji. To właśnie tam przez najbliższy tydzień wszystkie dzieci biorące udział w projekcie 
– również z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Przemyśla oraz Koszyc na Słowacji, będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Weźmie w nim udział ponad 130 młodych artystów
z najdalszych stron świata. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim.

Brave Kids Wałbrzych 2017. fot. użyczona

Tego dnia dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie – o godz. 17.00 i 19.00. Bilety są już w sprzedaży, a cały dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów zakwaterowania 
i wyżywienia dzieci podczas drugiego etapu projektu. Brave Kids pozostaną w Polsce do 11 lipca, kiedy to po ponad 3 tygodniach niezwykłych przeżyć, wrócą do swoich krajów.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata – ich wspólne tworzenie, a przede wszystkim możliwość zaprzyjaźnienia się. Jego celem jest „oddanie głosu dzieciom”. 
Wiele z nich żyje na co dzień w trudnych warunkach, są ubogie, nie mieszkają z rodzicami. Brave Kids 2017 to już 8 odsłona tego niezwykłego projektu.

W obecnej edycji berze udział w sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Brave Kids 2017 odbywa się również, już po raz drugi, na Słowacji i w Gruzji.

Brave Kids Wałbrzych 2017. fot. użyczona

Brave Kids Wałbrzych 2017. fot. użyczona

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 lipca 2017 15:00
`