Braki kadrowe. Zajęcia od siódmej do szesnastej. Trudny początek roku szkolnego w Wałbrzychu

21 września 2022 15:38. Fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Tematy: 


Nawet kilkunastu pedagogów brakowało w Wałbrzychu tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Dziś sytuacja jest już nieco lepsza, ale miasto wciąż szuka nauczycieli. Prawdziwym wyzwaniem staje się „dopięcie” planów lekcji w poszczególnych placówkach. Są miejsca, gdzie zajęcia rozpoczynają się o siódmej rano i trwają do szesnastej. W jednej ze szkół lekcje prowadzone są nawet do dwudziestej.
W Wałbrzychu brakuje nauczycieli. Dziś najbardziej poszukiwani są ci od nauk ścisłych fizycy czy matematycy. Miasto chętnie zatrudni także nauczycieli języków polskiego i angielskiego. Za chwilę zabraknie też pedagogów specjalizujących się w przedmiotach zawodowych, alarmują urzędnicy.
Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego brak nauczycieli nie jest może paraliżujący, ale na tyle duży, że w niektórych szkołach ułożenie zajęć planu graniczy z cudem. Nauczyciele pracują w kilku szkołach równolegle, a zajęcia trwają do późnych godzin wieczornych. W Zespole Szkół numer 5 lekcje kończą się nawet o godzinie dwudziestej.
– Szkoła ta zawiera kilka rodzajów szkół bardzo różnych specjalnosći, różne typy kształcenia i w połączeniu tego, wraz z brakiem nauczycieli, i dostosowaniem tego do aktualnej infrastruktury sprawia, że to jest logistycznie bardzo trudne – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.
Na szczęście w Wałbrzychu udało się uniknąć tak zwanej „dwuzmianowości”, czyli zajęć prowadzonych na dwie zmiany, ale zdarzają się, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych, bardzo długie dni nauki.
– W szkołach ponadpodstawowych, które realizują nową podstawę proramową, tych przedmiotów do zrealizowania jest tak wiele i tych godzin tak dużo, że dzieci zaczynają zajęcia na godzinę 7:30 i kończą o 16:15, albo nawet i później- mówi Sylwia Bielawska.
Prezydent Bielawska zapowiada kłopoty z kształceniem branżowym. W ciągu 2-3 kolejny lat może w Wałbrzychu zabraknąć nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Dodano: 21 września 2022 15:38
 • Nauczyciele idą na zasłużone emerytury. pisze:

  Emeryt

 • Młodzi nie będą pracować a siłaczki odchodzą pisze:

  Pedagog

 • Uczeń pisze:

  Udało sie uniknąć dwuzmianowości? Dobre żarty. Zapraszam redakcję do PSP nr 5.

 • Jsh pisze:

  Chodziłem na ogrodową czyli teraz PSP 5 i od 2000 r do 2005 technikum i normalne było to że dwa razy w tygodniu kończyłem lekcje o 20 a zazwyczaj w środy miałem praktyki na 6 rano i jakoś nikt z nas uczniów nie narzekał a teraz wielka afera bo 18 latek skończy szkołę o 20. Jak po technikum pójdzie do pracy to i może mu się zważyć praca na nocną zmianę co biedaczek wtedy zrobi.

 • nauczyciel pisze:

  A tak beztrosko zamykali szkoły niemal z uśmiechem złośliwości i lekceważenia na ustach.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `