Boguszów-Gorce. W wieży ratusza odnaleziono kapsułę czasu

26 kwietnia 2024 07:31. fot. użyczone

Tematy: 


Podczas remontu wieży ratusza w Boguszowie-Gorcach odnaleziono kapsułę czasu. Co to jest i co w niej ukryto? Odkrycia dokonano prawie dwa tygodnie temu, ale błędy proceduralne przy zgłaszaniu znaleziska spowodowały, że kapsułę otworzono dopiero wczoraj. Anna Nowakowska, szefowa wałbrzyskiego biura konserwatora zabytków, wyjaśnia, czym jest kapsuła czasu:

Na wieżach kościołów i wieżach ratuszy umieszczane są kule, a w nich kapsuły czasu. Do tych kapsuł wkłada się ważne dokumenty, które mówią nam o historii obiektu, remontach, fundatorach. Bardzo często wkładane są też drobne monety. Kapsuły czasu są istotne ze względu na indywidualną historię poszczególnych obiektów, a nie tylko na ogólną historię regionu.

Taką kapsułę odnaleziono na wieży boguszowskiego ratusza. Wczoraj otworzono metalowy cylinder, w którym znajdowały się archiwalne dokumenty, zawinięte w papier z lat 50. ubiegłego wieku, oraz kilka monet jedno-, dwu- i pięciozłotowych z tego okresu.

REKLAMA

Dokumenty zostały przewiezione do archiwum państwowego we Wrocławiu, gdzie zostaną poddane konserwacji. Dopiero po konserwacji będzie możliwe bezpieczne rozwinięcie i analiza zawartych w nich treści – dodaje konserwator zabytków.

Choć kapsuły czasu są dość często odnajdywane w remontowanych budynkach, większość z nich, podobnie jak ta w Boguszowie, była już otwierana w okresie powojennym. Najciekawszą kapsułą odnalezioną w ostatnich latach była ta odkryta podczas remontu kościoła w Ziębicach. Oprócz archiwalnych dokumentów znaleziono w niej pokaźny depozyt XVII- i XVIII-wiecznych monet.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 kwietnia 2024 07:31
`