Dodano: 20 grudnia 2020 10:25

Boguszów-Gorce. Pół roku od referendum, w którym odwołano burmistrza czas na wyboru

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił zażalenie jednego z mieszkańców na referendum, które odbyło się na początku czerwca. Przypomnijmy, to w tym głosowaniu mieszkańcy odwołali z funkcji burmistrza Jacka C., który przebywał wówczas w areszcie. W ciągu najbliższych tygodni w Boguszowie-Gorcach powinny być rozpisane nowe wybory.

Przypomnijmy, były burmistrz miasteczka trafił do aresztu w grudniu 2018 roku. Jacek C. po roku śledztwa usłyszał zarzuty przyjęcia łapówki i działania na szkodę gminy. Referendum w sprawie odwołania burmistrza to inicjatywa części mieszkańców miasteczka. W czasie jego organizacji Jacek C. przebywał w areszcie. Do głosowania doszło 7 czerwca.

Za odwołaniem burmistrza były 3904 osoby. Przeciwko zaledwie 66. Do sądu trafiło jednak zażalenie jednego z mieszkańców. Jego rozpatrywanie trwało pół roku. W tym czasie gminą rządził wskazany przez premiera komisarz, którym został Krzysztof Kumorek.

REKLAMA

Decyzja wrocławskiego sądu otwiera jednak drogę do organizacji wyborów. Decyzję w tej sprawie powinien ogłosić premier. Dla organizatorów referendum to niewątpliwy sukces i finał ciągnącej się od wielu miesięcy sprawy.

W końcu wyboru w naszym mieście. Wybory burmistrza przez mieszkańców. Ponad sześć miesięcy czekaliśmy na decyzję sądu – mówi Daniel Geming.

Inicjatorzy referendum wskazują, że przez wiele miesięcy Boguszów-Gorce był obiektem drwin w całej Polsce. Liczą, że wybory zakończą ten okres i wierzą w ich szybką organizację. Nie obawiają się pandemii, bo przypominają, że referendum również odbyło się z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Możemy zamontować pleksy, są maseczki, są płyny do dezynfekcji. Tu nic nie szkodzi na przeszkodzie. Zaznaczmy, że od dwóch lat nie mamy gospodarza, którego wybrali mieszkańcy. Mieszkańcy czekają i myślę, że nie będzie problemu by zorganizować te wybory – mówi Daniel Lubiński.

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także