Bogusław Wołoszański zakończył realizację „Sensacji XX wieku”. Nowe odcinki serialu już w wiosennej ramówce TVP, a w nich grupy rekonstrukcyjne z Wałbrzycha

Tematy: 


Po ponad 10 latach na antenę TVP powracają „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. Znacząca część odcinków programu realizowana była na Dolnym Śląsku, w bezpośrednich okolicach Wałbrzycha i z udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu.

W rozmowie z Newsweekiem Wołoszański opowiada o kulisach realizacji programu, przytacza anegdoty i ciekawostki związane z pracą przy serialu.

W poprzednich oraz nowych odcinkach Sensacji XX wieku zobaczyć możemy czołówkę polskich aktorów. Występują: Joanna Brodzik, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Marcin Dorociński, Jan Peszek, Krzysztof Globisz, Jan Frycz, Danuta Stenka. W najnowszych odcinkach „Sensacji” z rolą Elsera zmierzył się Piotr Głowacki, znakomity aktor znany z „80 milionów” czy filmu „Bogowie”.

Tematyka nowych odcinków to nie tylko lata wojenne, chociaż i tych nie zabraknie. Zobaczymy historię Otto Skorzennego, który w 1943 odbił Mussoliniego z włoskiego aresztu. Osobny odcinek poświęcony będzie Reinhardowi Gehlenowi, szefowi niemieckiego wywiadu wojskowego (FHO), późniejszemu twórcy Federalnej Służby Wywiadowczej w Niemczech Zachodnich.

REKLAMA

Sensacje XX wieku wracają już w wiosennej ramówce TVP. Tematem pierwszego odcinka będą nieznane działania pracownika polskiego kontrwywiadu, Jerzego Sosnowskiego, będącego jednocześnie podwójnym agentem pracującym początkowo dla Niemiec, a w trakcie działań wojennych – dla NKWD. Następnie zobaczymy 10 odcinków cyklu dokumentalnego w nowym formacie, opowiadającego o wydarzeniach historycznych i politycznych minionego wieku. Telewizja Polska zrealizowała program w koprodukcji z National Geographic Channel.

Jacek Zych | dziennik.walbrzych.pl / fot. Jacek Zych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 kwietnia 2015 12:41
`