Dodano: 10 kwietnia 2019 09:46

Blisko kilogram zabytkowych monet czy przedwojenna, wałbrzyska porcelana. Spitzberg, fort w Srebrnej Górze odkrywa swoje skarby

Tematy: 


Ciekawe i unikatowe znaleziska odkrywane są podczas prac porządkowych w czasie trwających na forcie prac. To pierwsza, tak duża inwestycja w Spitrzbergu-Ostróg od stu lat. Do tej pory wyremontowano między innymi część muru szyjowego fortu. Lada moment rozpocznie się remont wewnętrznych fasad. W czasie porządków odnajdywane są zabytkowe monety, porcelana czy elementy mundurów.

Wśród odnalezionych przedmiotów znalazł się między innymi oficerski orzełek, który był wciśnięty pomiędzy cegły. Prawdopodobnie należał on do jednego z polskich więźniów oflagu, który funkcjonował w forcie na przełomie 1939 i 1940 roku.

Sporo emocji budzą także odnajdywane monety. Do tej pory wykopano ich kilkaset. Wszystkie ważą już blisko kilogram. Najstarsze pamiętają czasy Fryderyka Wielkiego i budowę fortu. Najwięcej pochodzi jednak z okresu, gdy w forcie funkcjonowało schronisko młodzieżowe.

Porcelana z Wałbrzycha

Prawdziwym zaskoczeniem było odkrycie w czasie prac oczyszczania jednej z kazamat. Odnaleziono tam kilkadziesiąt kilogramów stłuczki porcelanowej, w której nie brakowało całych naczyń. Dzięki temu udało się skompletować zestaw przedwojennej, wałbrzyskiej porcelany Tielscha.

Kilkadziesiąt talerzy, filiżanek, kubków leżało zasypanych zwałami piasku w rogu jednej z odkopywanych kazamat. – mówi Marcin Ossowski z fortecznego muzeum.

Kto mógł byś jej użytkownikiem?

–   Admirał Unrug? Generał Piskor? Komendant Fortu? A może brzydka Helga, która w opowieściach jednego z żołnierzy była, mimo wątpliwej urody – mistrzynią uwodzenia? – dodaje Jakub Kasiński, który jako pierwszy postanowił poczuć smak kawy, z zabytkowej porcelany.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec odkryć na Spitzbergu. Prace wciąż trwają i kolejne przedmioty wciąż są odkrywane.

Fort Spitzberg-Ostróg

To jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy w Srebrnej Górze, wybudowany w XVIII wieku z inicjatywy Fryderyka Wielkiego. Obiekt wybudowano na szczycie góry Ostróg w Górach Bardzkich. W późniejszych czasach był wykorzystywany między innymi jako schronisko młodzieżowe, bazę szkoleniową Hitlerjugend, a w czasie II wojny światowej więziono tu polskich oficerów. Po wojnie był między innymi bazą harcerzy.

Znaleziska ze Srebrnej Góry. 9.04.2019 r. Srebrns Góra, Fort Ostróg. fot. użyczona

Zobacz także