Dodano: 22 kwietnia 2022 10:31
Blisko 3 mln złotych może być wart skarb, który niedawno odkryto na terenie dawnego województw wałbrzyskiego!
O tym, ile może być wart skarb informuje dolnośląska policja, której funkcjonariusze uczestniczyli w czynnościach związanych z odnalezieniem sporej ilości średniowiecznych monet. – Wartość znaleziska oszacowano wstępnie na kwotę co najmniej 2.8 miliona złotych – informuje policja. Przypomnijmy, zgłoszenie o odnalezieniu skarbu wpłynęło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na początku kwietnia.
Mowa o średniowiecznych monetach, brakteaktach, których pochodzenie oszacowano wstępnie na XIII wiek.
Skarb, jak podaje portal Archeologia Żywa odnaleziono na terenie gminy Łagiewniki w powiecie dzierżoniowskim, czyli w dawnym województwie wałbrzyskim.
– Sytuacja ta miała miejsce w rejonie jednej z niewielkich wsi na terenie Dolnego Śląska, gdzie jej mieszańcy, a w zasadzie ich pies, odnalazł prawdziwy skarb – informuje policja.
Wartość znaleziska oszacowano wstępnie na kwotę co najmniej 2,8 miliona złotych.
– Gdy policjanci przyjechali na miejsce, informacja ta potwierdziła się, bo znalazcy pokazali im fragmenty glinianego naczynia i znalezione w nim monety. Poinformowali także, że podczas spaceru leśnymi ścieżkami, ich pies wykopał je z ziemi – czytamy w policyjnym komunikacie.
Przypomnijmy, zgłoszenie o niecodziennym, a jak się później okazało, sensacyjnym znalezisku trafiło do wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków 7 kwietnia. Na miejscu odkrycia przeprowadzono oględziny z udziałem inspektora do spraw zabytków archeologicznych, Markiem Kowalskim i ekipą archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na 1 połowę XIII wieku. Znalezisko jest homogeniczne, jeżeli chodzi o naczynie i monety. Sugeruje to okres, w którym przedmioty zostały ukryte. Wstępna identyfikacja mennic wskazuje na warsztaty Brandenburgii, Saksonii oraz Śląska – informuje w swoim komunikacie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Odnalezione monety były wykonywane z cienkiej blaszki. Posługiwano się nimi w średniowieczu. Jak wynika z informacji przekazywanych przez WUOZ, dość często następowała ich wymiana, dlatego do dziś zachowało się niewiele monet z tego okresu.
– „Nasze” znalezisko jest w zadziwiająco dobrym stanie. Odciski w większości są wyraźne, a same monety mało zniszczone. Z naszej wiedzy wynika, że do tej pory największe zbiory brakteatów znajdują się w Krakowie i Warszawie. Mając na uwadze ilość obecnie znalezionych monet możemy przypuszczać, że mekką mediewistów będzie teraz Wrocław – informuje WUOZ.
„Skarb” zostanie teraz zbadany przez specjalistów i poddany konserwacji. Te prace mogą potrwać, także ze względu na fakt, że trzeba na nie znaleźć pieniądze. To oznacza, że szerszej publiczności monety pokazane zostaną dopiero za jakiś czas.
Jak informuje WUOZ, monety odkrył… pies o imieniu Kajtuś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Wałbrzych. Od 2 stycznia na ulice wyjadą autobusy wodorowe
- Świdnica. Lodowisko po remoncie już otwarte
- Wigilia Miejska w Szczawnie-Zdroju
- Wyremontowana Chałubińskiego. Remont kosztował 2,5 miliona złotych
- Wałbrzych. Zmiana przepisów w sprawie instalowania czujek tlenku węgla
- Mikołaj Kowalski. Muzyczny talent z Wałbrzycha [VIDEO ROZMOWA]