Dodano: 12 lipca 2019 13:25
Błędne Skały i Szczeliniec Wielki – tu wałbrzyscy ratownicy GOPR mają najwięcej pracy
Nieprzygotowanie, pośpiech, niedocenienie gór i przecenianie własnych sił i umiejętności – oto główne przyczyny interwencji ratowników Wałbrzysko-Kłodzkiej grupy GOPR, którzy latem nie mają wcale mniej pracy niż zimą.
Dla ratowników górskich sezon letni zaczyna się już w maju, kilka miesięcy przed rozpoczęciem wakacji – Mówi Łukasz Pokorski, naczelnik Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR. Zapytaliśmy go o miejsca szczególnie chętnie odwiedzane latem przez turystów.
– Na pewno trzeba pamiętać o takich magnesach w górach, takich punktach koncentracji. Na pewno tutaj w rejonie Wałbrzycha to jest Wielka Sowa, chociaż nowe inwestycje samorządów w postaci wieży na Trójgarbie i na Borowej też spowodowały, że ruch w tych miejscach zdecydowanie się wzmógł. Dodatkowo trzeba pamiętać o kotlinie Kłodzkiej – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki to morze odwiedzających. Także masyw Śnieżnika. To w tych miejscach koncentruje się większość ruchu turystycznego w regionie wałbrzyskim
Najczęstszą przyczyną urazów i wypadków, do których wzywani są GOPRowcy jest przecenianie własnych umiejętności i pośpiech.
Ja bym tutaj powiedział o takim niebezpieczeństwie ukrytym, nie stricte wynikającym ze szlaku – Błędne Skały, Szczeliniec – tam widzimy, że ludzie przyjeżdżają na wycieczkę, mają bardzo dużo punktów zaznaczonych na tej wycieczce i chcą zaliczać wszystkie w ciągu jednego dnia. – mówi naczelnik Pokorski – Przyjeżdżają do Karłowa, zostawiają autokar na parkingu i szybko po schodach – trzeba zaliczyć schronisko i trasę turystyczną na Szczelińcu, wrócić, bo jeszcze czekają Błędne Skały i Wambirzyce. Tutaj następuje przeciążenie organizmu. Często są to osoby przypadkowe, które wstały zza biurka i podejmują się dużego wysiłku fizycznego. A więc pośpiech i nieprzygotowanie – dla mnie to jest w tej chwili największe niebezpieczeństwo czyhające na turystów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Masyw Szczelińca, położony, można powiedzieć, po drodze, pomiędzy kolejnymi punktami wycieczek po dolnym Śląsku jest na tyle niebezpieczny, że w tym roku ratownicy wspomagani przez władze samorządowe pobliskiego Radkowa otworzyć tam dodatkową dyżurkę.
Zobacz także
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Most w Stroniu Śląskim zostanie odbudowany w rekordowym tempie
- Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok