Dodano: 30 kwietnia 2021 08:15
Biwakowanie w lesie legalne od jutra. Na ternie Nadleśnictwa Świdnica w okolicach Witoszowa czy Modliszowa
Tematy: bushcraft lasy państwowe nadleśnictwo świdnica nocowanie w lesie świdnica
– Wybraliśmy rejon, który ma być dogodny dla mieszkańców Wałbrzycha, jak i Świdnicy. Mamy pomiędzy dwoma, dużymi miastami spory obszar – mówi Malwina Sokołowska z Nadleśnictwa Świdnica. Biwakowanie w lesie będzie darmowe na wyznaczonych obszarach. Zasada jest jedna – po noclegu nie powinniśmy zostawić po sobie śladu.
Wybór obszaru, na którym w Nadleśnictwie Świdnica od jutra będzie można nocować nie był przypadkowy. To nadleśnictwo jest zazwyczaj kojarzone z Górami Sowimi, tym razem zdecydowano jednak na wybór i promocję zupełnie innego terenu. Leśnicy nie chcieli także, aby turyści, którzy tłumie odwiedzają Góry Sowie przeszkadzali tym, którzy zdecydują się na tak zwany bushcraft.
– To jest półtora tysiąca hektarów. To jest spory teren. To jest od Modliszowa przez Pogorzałę po Witoszów. Cały ten kompleks leśny – mówi Malwina Sokołowska.
REKLAMA
Tereny, na których można legalnie nocować będą wyznaczane na obszarze wszystkich nadleśnictw. Projekt skierowany jest do pasjonatów tak zwanego bushcraftu.
– To są osoby, które idą do lasu, nocują nie pozostawiając po sobie śladu. Dobry bushcrafter to taka osoba, po której noclegu nikt nie zauważy, że ona tam była – dodaje Sokołowska.
Można nocować w hamaku, można nocować w namiocie. Specjalna aplikacja przygotowana przez Lasy Państwowe podpowiada także, czy na danym terenie możemy używać kuchenek gazowych.
Leśnicy przyznają, że noclegów w lesie może spróbować każdy. Wcześniej warto się jednak odpowiednio przygotować.
– Wychodząc z domu powiedzmy rodzinie, gdzie będziemy. Jeżeli bierzemy telefon, weźmy power bank. Pójdźmy do lasu wcześniej, zaplanujmy, gdzie będziemy nocować, żebyśmy poznali teren – dodaje Malwina Sokołowska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z zasadami w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rządu. W takich przypadkach zgłaszanie noclegu nie jest wymagane. Noclegi grup powyżej dziewięciu osób i, lub dłużej niż na dwie noce trzeba zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana