Biegasz czy jeździsz na rowerze po mieście. Musisz mieć maseczkę!

10 października 2020 10:03. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od dziś obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy całego kraju. Co ze sportowcami? – Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży. Natomiast jeśli ktoś biega po chodniku w centrum miasta, to wtedy musi zakryć usta i nos – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania przesłane przez Dziennik Wałbrzych resort zdrowia.

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na zadane przez nas pytania. Źródło; Dziennik Wałbrzych

Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy terenu całego kraju. Maseczki musimy mieć w środkach transportu publicznego i w miejscach ogólnodostępnych. Usta i nos musimy zasłaniać zatem na drogach, placach, na cmentarzach, promenadach, bulwarach parkingach, a także na parkingach leśnych, na korytarzach budynku, w budynkach użyteczności publicznej, czyli urzędach, sądach, kościołach, szkołach, przychodniach, bankach i oczywiście w sklepach.

REKLAMA

Jak informuje resort zdrowia, odpowiadający na pytania przesłane przez Dziennik Wałbrzych, maseczek nie trzeba nosić w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych i na plażach. To w tych miejscach bez maseczek możemy uprawiać także sport.

Jeżeli jednak biegamy po chodniku w mieście, jeździmy na rowerze czy na rolkach po mieście, to jak informuje biuro prasowe resortu zdrowia, w takich przypadkach musimy mieć zasłonięte usta i nos.

Maseczki musimy mieć także na placach zabaw, ale obowiązek ten nie dotyczy dzieci do piątego roku życia.

Przypomnijmy, kilka dni temu policja zapowiedziała politykę „zera tolerancji” w stosunku do osób, które nie stosują się do obostrzeń. Od dziś osoba, która nie ma zakrytych nosa i ust musi posiadać odpowiednie zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający określone niepełnosprawność, o których resort zdrowia informuje na swoich stronach. Takich dokumentów mogą żądać od nas w czasie kontroli zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 października 2020 10:03
`