Dodano: 22 stycznia 2020 15:47
Bieg Gwarków przegra z ociepleniem klimatu?
Tematy: bieg gwarków Dorota Konieczna-Enoezel jugów marek chmielewski
Czy Bieg Gwarków przegra z ociepleniem klimatu?? Na odpowiedź na to pytanie czekają do końca stycznia organizatorzy 37. edycji tej imprezy.
– Wyznaczyliśmy datę 31 stycznia jako graniczną, do kiedy musimy podjąć decyzję co z organizacją Biegu – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Marek Chmielewski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenie Gór Sowich, które wzięło imprezę pod swoją egidę – póki co data 9 lutego jest aktualna. Pod koniec stycznia zobaczymy jakie są warunki pogodowe i podejmiemy decyzję o ewentualnym przesunięciu biegu o jeden tydzień.
Trwają intensywne przygotowania do imprezy i ratrakowania tras, powstał już okolicznościowy medal 37. edycji Biegu. Organizatorzy wystąpili także z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie imprezy.
Trzy lata temu Bieg Gwarków przeniesiono na Przełęcz Jugowską w Góry Sowie między innymi ze względu na brak śniegu w okolicach schroniska Andrzejówka. Jego organizację od Aqua Zdroju przejęło stowarzyszenie Gmin Gór Sowich. W roku ubiegłym impreza nie odbyła się. Trwające kilka dni opady deszczu i dość wysoka temperatura błyskawicznie stopiły niemal metrową warstwę śniegu leżącego na Przełęczy Jugowskiej. W tym roku śniegu nie ma prawie w ogóle.
– W górach Sowich na tych 700 metrach jest biało, ale jest to bardziej szadź niż śnieg – mówi burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel – Nie ma możliwości, żeby taki bieg a nartach zorganizować. Do zorganizowania imprezy potrzebujemy przynajmniej 15 centymetrów śniegu, na który cierpliwie czekamy. Organizacyjnie jesteśmy świetnie przygotowani, jesteśmy niemal w blokach startowych – tylko pogoda może nam pokrzyżować plany.
Stowarzyszenie Gmin Gór Sowich wydzierżawiło od wałbrzyskiego Aqua Zdroju markę Bieg Gwarków na kolejnych 5 lat. Przyznają jednak, że jeśli w następnych sezonach pogo będzie płatała podobne figle, rozważają zamianę formuły biegu narciarskiego na klasyczny bieg górski.

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przełęcz Jugowska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Zobacz także
- Ponad pięćset gatunków roślin na Festiwalu Roślin w Szczawnie-Zdroju. Setki odwiedzających
- Koleje Dolnośląskie. Pociągi wrócą na historyczny dworzec [WIDEO]
- Polana Jakuszycka. Dolnośląskie Centrum Sportu z prestiżową nagrodą
- Rolkostrada w Głuszycy. Atrakcja dla dzieci i młodzieży, jakiej nie ma w okolicy
- Świdnica. Lekkoatletyczne czwartki z doskonałą frekwencją. Na starcie ponad dwie setki dzieci i młodzieży
- Wałbrzych. Co z remontem Matejki i Moniuszki? Oferta o ponad 2 mln wyższa niż zakładano
Najczęściej czytane
Tragedia w Boguszowie-Gorcach. Nie żyje 22-letnia kobieta
Wałbrzych. Europejką pojedziemy szybciej? Jest apel w tej sprawie
Boguszów-Gorce. Wypadek quada. Pojazdem miała kierować młoda dziewczyna
Śmierć niemieckiego turysty. Mężczyzna błąkał się po Książańskim Parku Krajobrazowym kilkadziesiąt godzin. Nikt nie zwrócil na niego uwagi
Te gwiazdy pojawią się na Dniach Wałbrzycha. Święto miasta pod koniec maja