Bezpieczniej na drogach. Policjanci podsumowują pierwszy kwartał roku

10 kwietnia 2019 09:22. Policjanci wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu podczas kontroli prędkości na ulicy Sikorskiego w Wałbrzychu. 21.09.2017. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Spadek liczby wypadków o niemal połowę, śladowa ilość wypadków śmiertelnych – wałbrzyscy  policjanci wydziału ruchu drogowego podsumowali pierwszy kwartał 2019 roku – i mają powody do zadowolenia. Mówi Marcin Świeży, rzecznik wałbrzyskiej policji:

– Wałbrzych na tle całej Polski wygląda bardzo dobrze. Od początku roku wydarzyło się 25 wypadków, na 29 w tym samym okresie roku ubiegłego. Jeszcze lepiej wygląda to, kiedy popatrzymy na statystyki całoroczne: Najwięcej, aż 9 wypadków śmiertelnych, bo mówię tutaj o tych najpoważniejszych, wydarzyło się w 2014 roku. W zeszłym roku zeszliśmy do ilości 4 wypadków śmiertelnych, w tym roku był tylko jeden i oby tak zostało do końca.

Zapytaliśmy policjantów w czym leży przyczyna tak dużego spadku zdarzeń. Odpowiadają jednoznacznie: najważniejsza jest profilaktyka – nie tylko wśród kierowców. Z całą pewnością zwiększona świadomość kierowców, ale także pieszych. Należy to  podkreślić, bo najwięcej osób które ginęły na drogach, to piesi oraz inni niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli na przykład motocykliści oraz rowerzyści.

REKLAMA

– Ta wiedza naszych mieszkańców jest coraz większa i teraz cieszy ale oczywiście to także działania wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego, których na drogach jest w ciągu dnia bardzo dużo – od 20 do 30 policjantów, którzy na trzech zmianach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i osób które przyjeżdżają do Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego

Dla wzrostu bezpieczeństwa nie bez znaczenia pozostaje rosnąca z roku na rok ilość budowanych w Wałbrzychu ścieżek rowerowych:

– Rowerzyści czy też piesi coraz częściej są odseparowanie od jezdni. Jeżeli będziemy kontynuować te działania i budowali drogi dla rowerzystów, które nie są tożsame z jezdnią, to będzie tylko i wyłącznie dobrze i pozytywnie dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – kończy sierżant Marcin Świeży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 kwietnia 2019 09:22
`