Dodano: 19 grudnia 2023 14:43

Bezpieczna zima w powiecie wałbrzyskim

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


O przygotowaniach do zimy i bezpieczeństwie mieszkańców oraz turystów odwiedzających Powiat Wałbrzyski, dyskutowali uczestnicy dzisiejszej komisji bezpieczeństwa i porządku. W obradach prowadzonych przez Starostę Krzysztofa Kwiatkowskiego wzięli udział  przedstawiciele Policji, WOPR, GOPR, PSP oraz zaproszeni goście.

–Starosta Wałbrzyski zaapelował do policji o zgłaszanie sygnałów o ewentualnych, zimowych utrudnieniach na drogach. – To Państwo otrzymujecie najczęściej jako pierwsi sygnały od mieszkańców i kierowców – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Jak zaznaczył, za szlaki dojazdowe dla turystów w większości odpowiada powiat. – W tej kwestii nie ma żadnych problemów. Mam bieżący kontakt z sołtysami i mieszkańcami z newralgicznych miejsc poszczególnych gmin. Problem to miejsca parkingowe. Turyści zatrzymują się często gdzie im wygodnie. Tak jest na przykład w Andrzejówce. Nie mogę w takim momencie puścić tam pługopiaskarki, bo zablokuje przejazd całkowicie. Dlatego proszę policję o bieżącą kontrolę tych miejsc – apelował gospodarz Powiatu.

REKLAMA

Jako dowód na skuteczne działanie w tej kwestii podał przykład Zagórza Śląskiego, gdzie po częstych kontrolach policji i nałożonych mandatach problem z parkowanie „gdzie się chce” został ograniczony do minimum.

Wszystkim nam chodzi głównie o bezpieczny i pewny dojazd dla służb, które będą reagowały w przypadku jakiegoś zdarzenia – stanowczo podkreślał Krzysztof Kwiatkowski.

W dalszej części spotkania dyskutowano o bezpieczeństwie na stokach.

Na ten moment tylko na Dzikowcu mamy podpisaną umowę na ratownictwo więc w tym roku na pewno będziemy tam obecni całą zimę – mówił przedstawiciel GOPR.

Jak przyznał nie wie, kto będzie świadczył usługi ratownicze na przykład na stoku w Jedlinie-Zdroju czy w Rzeczce.

–Do zimy jesteśmy gotowi. Chętnie pomożemy również innym służbom, gdy zajdzie taka potrzeba –zadeklarował.

Wszyscy zgromadzeni zgodnie uznali, że problemem jest mała liczba miejsc parkingowych w miejscach obleganych przez turystów zimą. Krzysztof Kwiatkowski zaapelował także do policji o częste kontrole po zmroku.

Jak widzimy wiele osób przyjeżdża na narty biegowe po pracy, często gdy zapada już zmrok. Widać to również po oświetlonych wieczorami stokach, że chętnych jest wielu. A to okazja dla złodziei, którzy takie sytuacje chętnie wykorzystują. Sama obecność radiowozu już odstrasza potencjalnych przestępców. Działa to także zapobiegawczo na kierowców, którzy nagle nie chcą już stawać gdzie popadnie –mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Natomiast przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że zimą dużym zagrożeniem jest palenie w piecach. Konkretnie to czym się pali oraz zbyt mała częstotliwością kontroli przewodów kominowych.

fot. użyczone Powiat Wałbrzych

fot. użyczone Powiat Wałbrzych

fot. użyczone Powiat Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także