Bez rozwagi w górach i na stoku. GOPR podsumował ferie

18 marca 2018 11:03. Ratownicy Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR podczas akcji ratunkowej. fot. archiwalna, użyczona / WKGGORP

Tematy: 


Coraz więcej osób na stokach i w górach, coraz więcej interwencji ratowników GOPR – niewesoły obraz polskich gór wyłania się z pierwszego tegorocznego raportu  Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła ilość interwencji na stokach narciarskich: łącznie podejmowali działania 790 razy – to o 53 razy więcej niż w roku ubiegłym i aż o 288 niż w analogicznym okresie 2016 roku. Urazy nóg, rąk i głowy – to najczęściej powtarzające się urazy.

– Kolejny rok wzrostu ilości wypadków na zorganizowanych terenach narciarskich upatrujemy głównie z racji wzrostu ilości narciarzy i snowboardzistów. Niemniej wciąż słabe przygotowanie do sezonu i niestosowanie się do dekalogu narciarskiego są często przyczyną wypadków na stokach. – komentuje Mariusz Rzepecki, Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

Więcej rozwagi podczas górskich spacerów wykazują turyści. Tu ilość interwencji pogotowia górskiego nieznacznie zmalała – GOPR-owcy wyjeżdżali 62 razy w stosunku do 66 w 2017 roku i 68 w roku 2016.

REKLAMA

***

Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi działania na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmujący obszar 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. Obejmuje on Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote.

Ratownicy Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR podczas akcji ratunkowej. fot. archiwalna, użyczona / WKGGORP

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 marca 2018 11:03
`