Dodano: 29 marca 2024 07:23

Bez psich bud, za to ze zwierzęcym „SPA”. Wałbrzych ogłosił przetarg na budowę nowego schroniska dla zwierząt

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do dwunastego kwietnia Wałbrzych czeka na zgłoszenia od firm, które chcą wybudować nowe schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu. To nie powstanie w miejscu dotychczasowego schroniska, a przy ulicy Beethovena.  W nowym obiekcie nie będzie bud, a zwierzęta będą mogły same decydować czy chcą być w pomieszczeniu czy na zewnątrz.

O potrzebie budowy nowego schroniska dla zwierząt mówi się w Wałbrzychu od kilku lat. Obecne schronisko powstało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest już po prostu przestarzałe i mocno wyeksploatowane.

Miasto ma już projekt. Ma także pozwolenie na budowę. Nowe schronisko ma zająć ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Do tej pory magistratu nie było jednak stać na budowę. Teraz pojawia się taka możliwość. Miasto chce zbudować nowe schronisko dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

REKLAMA

Nowe schronisko przygotowane zostanie dla stu pięćdziesięciu psów i pięćdziesięciu kotów.

Przede wszystkim nie będzie bud. Są to takie konstrukcje, powiedzmy rozwiązania halowe, po wejściu do hali po lewej i prawej stronie będą boksy dla psów i z każdego będzie wyjście na mały wybieg. Pies będzie mógł dokonać wyboru czy przebywa w części ocieplonej czy ma ochotę korzystać z części letniej. Podobnie będzie u kotów – mówi Michał Niewiadomski, kierownik wałbrzyskiego schroniska.

W nowym schronisku mają być także pomieszczenia, w którym będzie można organizować pogadanki, gabinet weterynaryjny przystosowany do skomplikowanych zabiegów czy psie „SPA”.

Będziemy mieli mini spa zwierzęce, gdzie będziemy mogli w normalny sposób umyć nasze psy czy koty. My w chwili obecnej myjemy oczywiście nasze schroniskowe psiaki, ale to jest obecnie trudne. W nowym schronisku będzie specjalna wanna, specjalny prysznic. Będą specjalne pokoje zabaw, gdzie będzie można z psem czy kotem się pobawić – mówi Niewiadomski.

Budowa samego schroniska może kosztować około kilkunastu milionów złotych. Ostateczną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu.

Nowe schronisko będzie w stanie przyjmować nie tylko zwierzęta z Wałbrzycha, ale także z okolicznych miejscowości, pod warunkiem, że samorządowcy z tych miejsc podpiszą umowę ze schroniskiem.

Bez psich bud, za to z psim „SPA”. Wałbrzych ogłosił przetarg na budowę nowego schroniska dla zwierząt

Bez psich bud, za to z psim „SPA”. Wałbrzych ogłosił przetarg na budowę nowego schroniska dla zwierząt

Bez psich bud, za to z psim „SPA”. Wałbrzych ogłosił przetarg na budowę nowego schroniska dla zwierząt

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także