Będzie wyciąg na Wielką Sowę. Zakończył się etap zdobywania pozwoleń

17 grudnia 2016 07:00. Źródło: www.pieszyce.pl

Tematy: 


W piątek 9 grudnia w Urzędzie Miasta i Gminy Pieszyce odbyło się spotkanie Burmistrza Doroty Koniecznej-Enozel i przedstawicieli spółki Development Elsoria Polska II Sp. z o.o. – Andrzeja Bartnickiego oraz Jakuba Górskiego, w czasie którego rozmawiano o planowanej inwestycji.

– Wydanie przez Gminę Pieszyce decyzji kończy etap formalności z naszej strony. Oznacza to, że inwestor, który podtrzymuje deklarację wybudowania wyciągu na Wielką Sowę, może przystąpić do opracowania projektu budowlanego i starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę – informuje burmistrz – Dorota Konieczna – Enozel. – Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że wyciąg będzie projektowała firma Q2 Studio z Wrocławia, która ma duże doświadczenie w projektowaniu tego typu obiektów, także na skalę europejską. Myślę, że to bardzo dobre wiadomości, na które tak naprawdę wszyscy czekaliśmy.

Rok 2017 to czas przeprowadzenia prac projektowych i uzyskania pozwolenia na budowę. Mają też rozpocząć się prace przygotowawcze w terenie. W 2018 roku inwestor planuje ruszyć z budową wyciągu. Pierwszym sezonem narciarskim po latach przerwy na stoku Wielkiej Sowy ma być sezon 2018/2019.

REKLAMA

Jak będzie wyglądał wyciąg?
Według ostatnich informacji teren ma zostać wyrównany, nartostrada ma być dwa razy szersza niż dotychczas, a trasa zjazdu wynosić będzie około 1750 metrów. Narciarzy będzie w woził wyciąg kanapowy (prawdopodobnie czteroosobowy). Czas wjazdu na górę wynosić będzie około 5 minut. W ciągu godziny na szczyt będzie mogło wjechać około 6500 ludzi. Realnie będzie to 2500 – 3000 osób. Tyle osób będzie w stanie obsłużyć stok. Obiekt będzie sztucznie naśnieżany. Planowana jest także budowa całkowicie nowej drogi dojazdowej do wyciągu. Będzie ona usytuowana wyżej niż obecny wjazd, który w przyszłości będzie wyjazdem. Wszystko ma usprawnić komunikację i pozwolić dojeżdżającym tam autobusom na swobodne poruszanie się. Na gości będzie czekał także duży parking. Przy wyciągu powstanie miejsce na Freestyle, Snow Park, przedszkole narciarskie oraz obiekt restauracyjno-turystyczny do szybkiej obsługi turystów. Latem wyciąg będzie dostępny dla turystyki rowerowej i pieszej.

Ośrodek narciarski na stoku Wielkiej Sowy decyzją poprzedniego właściciela został zamknięty w 2011 roku. Dziś już jest coraz bliżej, aby obiekt popularny wśród mieszkańców Pieszyc, Dzierżoniowa, Bielawy, Ząbkowic Śląskich, Świdnicy i Wrocławia zyskał nową jakość i cieszył narciarzy i turystów.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 grudnia 2016 07:00
`