Dodano: 9 października 2019 09:04

Będzie remont obserwatorium na Śnieżce. Wróci restauracja?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To bez wątpienia jeden z symboli Karkonoszy. Budynek obserwatorium na Śnieżce będzie remontowany – zapowiadają przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podaje portal Property Design do końca roku mają zakończyć się procedury związane z przygotowaniem modernizacji. Później mają ruszyć prace z remontem tej wyjątkowej budowli, tak by docelowo udostępnić ją turystom.

Obserwatorium na Śnieżce to jedna z dwóch tego typu placówek w Polsce. Budynek składający się z trzech dysków został wybudowany w 1974 roku. Warto dodać, że pomiary na szczycie królowej Karkonoszy prowadzone są od blisko 140 lat.

Przygotowania do remontu rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu.

REKLAMA

 – Z obiektu usunięto zbędne rzeczy, które zostały wywiezione ciężarówkami. Zabezpieczono nieszczelności i rozstawiono urządzenia zabezpieczające najbardziej newralgiczne miejsca obiektu przed wilgocią – czytamy na stronie IMGW.

Do końca roku mają być przygotowane projektu, a kolejny etap to wyłonienie wykonawcy robót.

Plany mamy ambitne i chcemy je szybko zrealizować. Dużo mówiło się na temat Śnieżki, ale teraz postawiliśmy jasny cel – ma ona być wizytówką Instytutu oraz być miejscem, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z udogodnień oraz poznać historię IMGW – mówi Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW-PIB.

Przypomnijmy, ostatni, większy remont obserwatorium przeszło blisko dwa lata temu po katastrofie budowlanej. W 2009 roku zawalił się górny dysk. Konstrukcja oparła się na dwóch niższych dyskach. Obiekt został wówczas wzmocniony.

W dolnym dysku przez lata działała restauracja, w której mogli schronić się turyści. Obiekt jest obecnie nieczynni. Po remoncie obserwatorium ma być dostępne dla turystów. Nie wiadomo jednak w jakiej formie zostanie zagospodarowany.

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka. Fot. archiwalna, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Śnieżka od strony Domu Śląskiego. Fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także