Będą protestować przeciw rasizmowi i faszyzmowi

20 marca 2018 15:05. 3.10.2016. Czarny protest - manifestacja przeciwników zaostrzenia ustawy aborcyjnej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W środę 21 marca o godzinie 18:00 na placu Magistrackim w Wałbrzychu odbędzie się demonstracja pod hasłem “Dość rasizmu i faszyzmu!”. Demonstrujący mają dosyć rasistowskich ataków w naszym kraju oraz polityków przyzwalających na nienawiść na tle rasowym. Podobne wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez partię Razem w ciągu ostatnich dni odbywały się w całym kraju.

Demonstrujący w Wałbrzychu, spotkają się na placu Magistrackim w środę o 18:00. Zaplanowane są przemówienia przedstawicieli Partii Razem, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Kongresu Kobiet, Inicjatywy Polskiej oraz Komitetu Obrony Demokracji oraz mieszkających w Wałbrzychu obcokrajowców.

“To pierwsza od wielu lat taka demonstracja w Wałbrzychu. To ważne, byśmy wspólnie pokazali, że w naszym mieście nie ma zgody na rasizm i faszyzm” – skomentował Patryk Piekaj, główny organizator wydarzenia i członek zarządu okręgu wałbrzyskiego partii Razem. – “Jednym z założeń ideologicznych naszej partii jest tolerancja i dążenie do zapewnienia prawdziwej równości dla wszystkich członkiń i członków naszego społeczeństwa. Nie będziemy milczeć, gdy przed naszymi oczami faszyzm rośnie w siłę”.

REKLAMA

21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez ONZ w 1966 r. To właśnie 21 marca w 1960 r. funkcjonariusze apartheidu w RPA otworzyli ogień do protestujących, zabijając 69 osób. Od lat w miastach całej Europy tego dnia odbywają się demonstracje antyrasistowskie. W tym roku również w Wałbrzychu.

„Istnieje w tej chwili ogromne przyzwolenie ze strony polskich władz na zachowania rasistowskie i faszystowskie. Mamy coraz liczniejsze akty przemocy wobec osób innych narodowości i o innych kolorach skóry” – skomentowała Anna Stabrowska z Partii Razem, która będzie przemawiała na wydarzeniu. – “Dlatego to my, obywatelki i obywatele, tym silniej musimy pokazać nasz sprzeciw, musimy powiedzieć zdecydowane NIE takim postawom, postawić tamę faszyzmowi i nacjonalizmowi.”

Głównym organizatorem demonstracji jest wałbrzyski okręg Partii Razem. Demonstracja w Wałbrzychu organizowana jest przy współpracy z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, Kongresem Kobiet, Inicjatywą Polską oraz Komitetem Obrony Demokracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 marca 2018 15:05
`