Dodano: 15 kwietnia 2024 13:13

Baśniowo w Filharmonii Sudeckiej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


W najbliższy weekend wałbrzyska filharmonia proponuje dwa koncerty: 19 kwietnia „Oberon, czyli przysięga króla Elfów” a 20 kwietnia recital fortepianowy – „Romantyczność…”. W programach każdego z nich znajdzie się odwołanie do świata baśni i romantycznej idealizacji dzieciństwa. Wystąpią młodzi laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych: Natalia Szymczyk (skrzypce) i Ivan Shemchuk (fortepian).

Koncert symfoniczny „Oberon, czyli przysięga króla Elfów” wziął swój tytuł od uwertury do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, która otworzy piątkowy wieczór w Filharmonii Sudeckiej. Opera ta przedstawia baśniową opowieść o rycerzu i księżniczce, których wierność w miłości wystawiona została na wszelkie możliwe niebezpieczeństwa i pokusy. Ich losy pełne gwałtownych napięć i zmian akcji dyktuje porządek królestwa elfów. Jego władca – król Oberon, po kłótni z ukochaną królową Tytanią złożył bowiem fatalną w skutkach przysięgę: nie pogodzi się z Tytanią dopóki nie odnajdzie pary ludzkich kochanków, wiernych sobie nawzajem mimo pokus i dramatycznych wydarzeń mogących ich rozdzielić.

Współcześnie operę „Oberon” wystawia się sporadycznie, ale uznanie dla niezwykłego dzieła Webera podtrzymywane jest poprzez wykonywanie koncertowe jego uwertury. Wątki tej baśniowej muzyki odnaleźć można w muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który, jak się uważa, skomponował swoją uwerturę do „Snu nocy letniej” jako hołd dla Webera. „Sen nocy letniej” pojawi się w repertuarze wałbrzyskiej filharmonii w czerwcu, w najbliższy piątek będzie można jednak usłyszeć Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Mendelssohna. Wykona go Natalia Szymczyk, młodziutka skrzypaczka, laureatka Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jakuba Haufy.

REKLAMA

Prawie jak w baśni będzie również podczas recitalu fortepianowego „Romantyczność”. Zaprezentowana zostanie muzyka odwołująca się do idyllicznych krajobrazów oraz wyidealizowanego dzieciństwa. A to między innymi za sprawą „Scen Dziecięcych” Roberta Schumanna, będących cyklem drobnych utworów, których brzmienie nawiązuje do dziecięcej swobody i nieskrępowanej uczuciowości. W podobnym nastroju utrzymane będą Mazurki op. 59 Fryderyka Chopina czy romantyczna Sonata A-dur Franza Schuberta. Ten repertuar wykona Ivan Shemchuk, laureat II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Będzie to pierwszy recital fortepianowy proponowany przez Filharmonię Sudecką w tym sezonie.

19.04.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Oberon, czyli przysięga króla Elfów

Program:
Carl Maria von Weber Uwertura do opery „Oberon”
Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Franz Schubert V Symfonia B – dur D. 485

Wykonawcy:
Jakub Haufa – dyrygent
Natalia Szymczyk – skrzypce (laureatka w Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej – nagroda Filharmonii Sudeckiej)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy 

20.04.2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Recital fortepianowy – Romantyczność…

Program:
Franz Schubert Sonata A-dur, D. 664.
Robert Schumann Kinderszenen / Sceny Dziecięce op. 15.
Fryderyk Chopin Mazurki op. 59
Fryderyk Chopin Walce op. 64
Fryderyk Chopin Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”

Wykonawcy:
Ivan Shemchuk – fortepian (laureat II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej)

Bilety: 30 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

Oba koncerty odbywają się  pod patronatem medialnym Radia Wrocław.

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także