Bartłomiej Kwiatek z ogierem Niger Mistrzami Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi

14 lipca 2016 10:36. Bartłomiej Kwiatek. Żródło: fot. Kwiatek Driving Team

Tematy: 


Bartłomiej Kwiatek z luzakiem Maciejem Mazurkiem i ogierem Niger zajęli pierwsze miejsce i zdobyli tytuł Mistrzów Polski w rozegranych w Bogusławicach XIX Mistrzostwach Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi.

Zawody w Bogusławicach były pełne niespodzianek, a sukces do końca niepewny. Kwiatek objął prowadzenie już po pierwszym dniu – ujeżdżeniu. Dalej było już tylko gorzej – maraton ukończył na drugim miejscu, na próbie zręczności zaliczył dwa punkty karne i przekroczył limit czasu. Do końca zawodów nie oddał jednak pozycji lidera i zakończył je zdobywając najwyższy laur.

– Nie do końca udało się trafić z formą Nigera – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bartek Kwiatek – no ale w końcu to koń, a nie na przykład samochód. Myślę, że za miesiąc Niger będzie w najlepszej formie.

REKLAMA

Nadchodząca zwyżka formy dobrze rokuje, ponieważ przed Kwiatkiem zgrupowanie kadry narodowej przed Mistrzostwami Świata w Zaprzęgach Jednokonnych, które odbędą się 2-3 sierpnia w Piber /k Grazu . Na zgrupowaniu trenował będzie z dwoma końmi – Nigerem i Sonetem.

– Kto jest moim największym przeciwnikiem? Chyba ja sam – odpowiada pół żartem na pytanie o najgroźniejszych przeciwników –  możemy zdobyć najwyższe laury i chociaż tak wiele rzeczy ma tu wpływ na sukces, jednak wierzę, że możemy wygrać te zawody. A tak bardziej serio, to napewno bardzo silni będą Niemcy i Holendrzy, mocną ekipą przyjadą także Francuzi. Rywalizujemy z całą światową czołówką, a trzeba pamiętać, że na zachodzie ten sport jest o wiele bardziej popularny i rozwinięty niż w Polsce.

Bartłomiej Kwiatek to jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników zaprzęgowych. Profesjonalną karierę zawodniczą rozpoczął w 2002 roku. Wśród wielu tytułów mistrzowskich najbardziej cenne to: zdobyte z ogierem Lokan srebrny medal z Mistrzostw Świata w 2010 roku oraz tytuł Mistrza Świata Młodych Koni z ogierem Bazyli.

Od 2004 roku startuje konmi rasy śląskiej, hodowanymi w Stadzie Ogierów Książ.

– To jest klucz do sukcesu. Rasa śląska, moim zdaniem najlepsza rasa na świecie do tego sportu, a Stado Książ jest niebywałą kopalnią tych koni. Składają się na to lata hodowli, lata sprawdzonych rozwiązań. Mimo wielu zawirowań polityczno-gospodarczych wciąż udaje się utrzymać bardzo wysoką wartość tej hodowli, będącej, moim zdaniem, naszym skarbem narodowym. 

Bartkowi życzymy sukcesów w Austrii i postaramy się na bieżąco informować o przebiegu rywalizacji.

Bartłomiej Kwiatek. Żródło: fot. Kwiatek Driving Team

Bartłomiej Kwiatek. Żródło: fot. Kwiatek Driving Team

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 lipca 2016 10:36
`