Tematy: powierzony szczawno- zdój teatr zdrojowy szczawno- zdroj
Koncert barokowy już w listopadzie w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. W ramach tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji, miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję posłuchać dwóch wyjątkowych dzieł wokalno-instrumentalnych. Na scenie zabrzmią „Magnificat” Georga Philippa Telemanna oraz słynny „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha. To wyjątkowa okazja, aby porównać interpretacje tego samego łacińskiego tekstu Kantyku Maryi przez dwóch przyjaciół i znakomitych kompozytorów baroku. Podczas gdy kompozycja Bacha jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów oratoryjnych tej epoki, utwór Telemanna jest prezentowany znacznie rzadziej, co dodaje wydarzeniu dodatkowego uroku.
–Oba utwory powstały w Lipsku, gdzie najpierw Telemann, a potem Bach pełnili funkcję dyrektorów muzycznych. Z pewnością nie przez przypadek to właśnie dla Lipska skomponowali utwory do tekstu łacińskiego, okazuje się że duży wpływ, także na środowiska protenstanckie, miało odziaływnie na cały region dworu elektorów saskich w Dreźnie, związanych w tym czasie unią personalną z katolickim dworem w Polsce – podkreśla Agnieszka Żarska – dyrektor artystyczna Barokowych Eksploracji:
Rarytasowe zestawienie utworów, w wykonaniu renomowanych artystów z kilku krajów, pod marką cenionego w Polsce i za granicą Baroque Collegium 1685 to z pewnością niezwykła okazja dla melomanów. Dodatkowymi atutem jest miejsce koncertu – piękna, neo-rokokowa sala Teatru Zdrojowegow Szczawnie-Zdroju oraz możliwość bezpłatnego uczestniczenia w wydarzeniu.
Koncert:
„Magnificat!”- Bach & Telemann
3 listopada 2024 r., godz. 19.00
Teatr Zdrojowy / Szczawno Zdrój
Obowiązują bezpłatne miejscówki:
odbiór w biurze Teatru Zdrojowego
Lub rezerwacja tel.: 74 840 24 45
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny; współorganizator wydarzenia: Teatr Zdrojowy im.Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.