Awaria systemu CEPIK 2. Rejestracja pojazdów wstrzymana do końca tygodnia

15 listopada 2017 21:20. fot. ilustracyjna.

Tematy: 


Spore utrudnienia dla kierowców. Do końca tygodnia nie będzie możliwe zarejestrowanie w wałbrzyskim wydziale komunikacji nowego pojazdu. Wszystko przez kłopoty z wdrażaniem centralnej bazy pojazdów CEPIK 2. O kłopotach poinformował rzecznik Urzędu Miasta, Arkadiusz Grudzień:

– W związku z wprowadzeniem 13 listopada nowej wersji ogólnopolskiego programu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK 2.0, wystąpiły utrudnienia związane z rejestracją pojazdów na terenie Gminy Wałbrzych. Z przyczyn on nas niezależnych, tj ze względu na brak możliwości korzystania z programu CEPIK 2.0 przez Biuro Komunikacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, nie mamy możliwości realizacji spraw związanych z rejestrowaniem, przerejestrowaniem lub wyrejestrowaniem pojazdów. Przewidujemy że problem ten może występować do końca tygodnia.

Nowy CEPiK obowiązuje od poniedziałku. Niestety, funkcjonuje z problemami. Liczne błędy dotknęły kierowców z całej Polski. Media donoszą o kłopotach nie tylko w Wałbrzychu, ale i w innych miastach dolnego śląska.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji widzi sprawę inaczej.

CEPiK działa, do systemu spływają informacje z wydziałów komunikacji oraz stacji kontroli pojazdów. Owszem, zdarzają się w pojedyncze problemy, ale to zupełnie normalne w okresie stabilizacji – powiedział rzecznik resortu Karol Manys. – Wszelkie problemy rozwiązywane są na bieżąco – zapewnia.

Wraz ze startem nowej edycji systemu CEPIK kierowców czeka wiele zmian. Jedną z najważniejszych jest zmiana sposobu płatności za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu. Od teraz za test trzeba zapłacić przed, a nie po jego przeprowadzeniu. Ma to ukrócić tzw. turystykę badań technicznych, w ramach której kierowcy nie uzyskawszy pozytywnego wyniku badania technicznego, przenosili się do innej stacji badań technicznych.

Zdecydowano, że do CEPiK będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie informacje są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

Nowelizowane przepisy zakładają też, że obok zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie zobowiązany do przekazywania do CEPiK informacji o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie SG będzie przekazywać do CEPiK informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 listopada 2017 21:20
`