Dodano: 27 czerwca 2024 10:59

Avant Art Festival to znany w Polsce festiwal muzyki i sztuki eksperymentalnej w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Avant Art Festival to znany w Polsce festiwal muzyki i sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Po raz 17. pojawi się we Wrocławiu, a po raz 8 w Warszawie.
W tym roku, w lipcu, rozpoczyna 3-letnią, niezwykle ważną w historii festiwalu obecność na Dolnym Śląsku.

Avant Art Festival po raz pierwszy odbędzie się w Wałbrzychu, w dniach 5-7 lipca, a w postaci wydarzeń specjalnych i towarzyszących, również w Legnicy, w dniach 26-31 lipca.

Wśród ogłoszonych muzyków edycji w Wałbrzychu zagrają:

REKLAMA

Luciana Rizzo & Piotr Damasiewicz, Wojtek Mazolewski Solo  oraz
Marek Pospieszalski Oktet
, Daniel Szwed, Marmur (Rumiński/Moretti), Zdrój, pochodząca z Belgii kompozytorka i performerka Daisy Ray oraz hiszpański producent i kompozytor Æthereal Arthropod.

Na Avant Art Festival w Wałbrzychu i Legnicy zobaczyć będzie można także:

wystawę “Tabula Rasa” (Piotr Kowalski & Stach Szumski), pokaz mody “no_przesada” Martyny Koniecznej oraz filmy w ramach Avant Art Film: “Mutin in Heaven: The Birthday Party”, “Rave” (reż. Łukasz Ronduda Dawid), “Licht: Szaleństwo i Opera”, “Singeli Movement: Greed for Speed” reż. Jan Moszumański.

Poza tym odbędzie się także konkurs dla młodych artystów: Open Call. To coroczny konkurs organizowany przez fundację Avant Art. W tym roku skierowany jest on do artystów pochodzących lub mieszkających na terenie Dolnego Śląska.

 

Miejsca Festiwalowe:

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA

Galeria Sztuki w Legnicy

Kino Apollo / Wałbrzych

Kino Piast / Legnica

 

Organizator: Fundacja Avant Art

Patronat: wyborcza.pl, Radio Wrocław

Główny Partner: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Partnerzy: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Galeria Sztuki w Legnicy, Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Kino Apollo, Kino Piast, Harcówka PTTK

Program:

fot. użyczone///////// WAŁBRZYCH /////////5 – 7 lipca 2024

5 lipca 2024 (piątek)

Miejsce: Kino Apollo

17.00 | Avant Art Film / Singeli Movement: Greed for Speed, reż. Jan Moszumański 2022

 

Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

19.00 | Luciana Rizzo & Piotr Damasiewicz.

20.00 | Wojtek Mazolewski Solo ≠ goście

21.00 | Marek Pospieszalski OKTET

 

6 lipca 2024 (sobota)

Miejsce: Kino Apollo

17:00 | Avant Art Film / RAVE reż. Łukasz Ronduda Dawid Nickel/Polska/2024

 

Miejsce: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA

19.00 | Martyna Konieczny ” no_przesada” pokaz mody & Daisy Ray

 

Miejsce: Stara Kopalnia/ Kawiarnia Sztygarówka

20.00 | Open Call/konkurs dla młodych artystów

20.45 | Daniel Szwed

21.45 | Marmur (Rumiński/Moretti)

22.45 | Zdrój

 

7 lipca 2024 (niedziela)

Miejsce: Kino Apollo

16.30 | Avant Art Film / Licht: Szaleństwo i Opera

 

///////// LEGNICA /////////

26 – 31 lipca 2024

 

26 lipca 2024

Miejsce: Kino Piast

18.00 | Avant Art Film / Mutin in Heaven: The Birthday Party

 

27 lipca 2024

Miejsce: Kino Piast

18.00 | Avant Art Film / RAVE reż. Łukasz Ronduda Dawid Nickel/Polska/2024/

 

28 lipca 2024

Miejsce: Kino Piast

16.00 | Avant Art Film / Licht: Szaleństwo i Opera

 

31 lipca 2024 (środa)

Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy

19.00 | wernisaż wystawy Tabula Rasa

20.00 | Æthereal Arthropod (ESP)

 

Bio artystów:

Æthereal Arthropod (ESP)

Nestor Peixoto Aballe to producent muzyczny, którego podejście kompozytorskie opiera się na metodycznym nakładaniu warstw kontrolowanej improwizacji, inspirowanej metodą naukową – odkrywaniu nowych formuł strukturalnych poprzez uważną obserwację wzorów i ich fuzję. Jego najnowszy projekt Æthereal Arthropod, nazwany na cześć gatunku owada, obejmuje serię apokaliptycznych utworów, pełnych szacunku zarówno dla larw, jak i innych bezkręgowców. Ścieżka dźwiękowa do końca cywilizacji, oparta na produkcjach uzbrojonych w glitche i koszmarne drony, które grożą przeniesieniem muzycznych granic (i naszych bębenków) do samego piekła.

SC: https://soundcloud.com/aetherealarthropod
BC: https://aetherealarthropod.bandcamp.com/

Spotify: https://open.spotify.com/artist/69lPKwUkXynSZ97XI78Qhf?si=cdke33bFRcqdh60pdbOUCA

 

Daisy Ray (B)

Urodzona w Belgii kompozytorka i performerka Daisy Ray zaprasza Cię na radosną podróż przez różnorodne gatunki muzyki EDM. Daisy śpiewa o ptakach i pszczołach, wykrzykując refreny w rytm szczekających psów i hałaśliwych beatów. Zanurz się w dźwiękowym uniwersum Daisy, które jest poszatkowane, wyplute, wypalone i pokręcone – jej utwory nigdy nie podążają prostą ścieżką.

IG: https://www.instagram.com/daisy.ray.4u/

SC: https://soundcloud.com/daisyraydarkpark

 

Daniel Szwed (PL)

Współtwórca kolektywu BNNT (z Konradem Smoleńskim) z którym działają w sferze dźwięku i obrazu od 2008 roku, debiutuje solowym materiałem. W swoich poszukiwaniach stawia na oszczędny zestaw, szukując nowych faktur i barw dźwięku. Elektryfikuje bębny, na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Agresywne zagrania czasem oplata w ziarniste, dronowe pasma, kiedy indziej zahacza o quasi-metalowe formy. Niekonwencjonalnie wykorzystuje perkusję, buduje pogłos, skręca w rejony surowego techno i szorstkiej muzyki noise. Balansuje na granicy elektroakustyki, metalu i industrialu, wyznaczając sobie kierunek miarowym brzmieniem i rytualną formą. Razem z Patrykiem Daszkiewiczem, Mateuszem Rosińskim i Krystianem Piotrem (LAS) współtworzy kolektyw-wydawnictwo HISS.

IG: https://www.instagram.com/danielszwed_/

BC: https://danielszwed.bandcamp.com/

 

Luciana Rizzo (ARG) & Piotr Damasiewicz (PL)

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Luciana Rizzo – artystka dźwiękowa i muzyczka. Mieszka i pracuje w Buenos Aires.  Początek historii ich wspólnej historii zaczął się 2022 r. w Wiedniu w klubie Celest na jednej ze słynnych poniedziałkowych sesji improwizowanych, zainicjowanych przez legendarnego, nieżyjącego już Marko Eneidiego. Artystów połączył wiedeński perkusista Didi Kern, pełniący w tym czasie rolę gospodarza i kuratora, który zestawił ich ze znakomitym Mathiasem Loibnerem. Trio zaprezentowało improwizowany koncert zgodnie z tradycją miejsca, inicjujący poszczególne spotkania muzyczne. Tego wieczoru Luciana wspomniała o swoim życzeniu odwiedzenia Polski i chęci eksplorowania lokalnej sceny muzycznej, co już wkrótce wydarzy się na zbliżającym się Avant Art Festival w Wałbrzychu.

 

Ten duet to zestawienie dwóch zupełnie odmiennych osobowości wywodzących się z rożnych tradycji i stylów, u których zdecydowanymi elementami składającymi się na wspólny artystyczny język jest improwizacja i eksperyment. Artyści przedstawicielami polskiej sceny muzyki improwizowanej (Wojtek Mazolewski, Michał Szamburski, Patryk Zakrocki, Grzegorz Lesiak, Kateryna Ziabliuk, Paweł Romańczuk) w jednych z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Polski.

 

https://piotrdamasiewicz.com/

https://lurizzo.bandcamp.com

https://linktr.ee/lurizzo

 

Marek Pospieszalski OKTET (PL)

Projekt jak w soczewce skupia to, co najlepsze na współczesnej scenie muzyki improwizowanej. Odważne idee lidera realizuje zespół złożony z

artystów, których należy określić mianem crème de la crème improwizatorów w tej

części Europy. Już od premiery fonograficznego debiutu oktet został okrzyknięty flagowym

polskim zespołem, co znalazło potwierdzenie w rankingach podsumowujących rok

2022 r., na czele z ankietą krytyków muzycznych w magazynie Jazz Forum, w której

dwupłytowy album „Polish Composers of the 20th Century” uzyskał tytuł Płyty

Roku, a Marek Pospieszalski zwyciężył w najbardziej prestiżowej kategorii Muzyk

Roku.

BC: https://marekpospieszalski.bandcamp.com/

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6tnastDbrt7nYPBQrQMYmD?si=FIzMT7UmTwKzEsfWB9TyoQ

 

Marmur (Rumiński/Moretti) (PL)

Duet stworzony przez Artura Rumińskiego (Furia, Thaw, ARRM i dużo innych) i Macia Morettiego (LXMP, podobno Mitch & Mitch i dużo innych) eksplorujący estetykę pejzaży dźwiękowych, rozpadających się sokowirówek, bałaganu piezoelektrycznego i roztocza w powiększeniu 10000x. Wydawnictwo Szara Reneta wydało na kasecie ich pierwszy materiał zatytułowany „Doom Service”.

BC: https://szarareneta.bandcamp.com/album/doom-service

https://linktr.ee/macior

BC https://arturruminski.bandcamp.com/

 

Martyna Konieczny ” no_przesada” pokaz mody (PL)

Projektantka ubioru po łódzkim ASP związana z Fundacją Działania w Łodzi, w której prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą z zakresu mody, kostiumu i malarstwa. W siedzibie fundacji stworzyła swoją pracownię krawiecką pod szyldem „No przesada”. Robiła kostiumy do sztuk w wielu polskich teatrach, między innymi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie,  TR Warszawa,  Teatr Tańca w Poznaniu. Pracowała przy kostiumach i stylizowaniu do klipów i występów dla takich artystów jak: Siksa, Young Leosia, Mata, Żabson. Uczestniczyła również przy produkcji wielu etiud łódzkiej Szkoły Filmowej jako kostiumografka, a także jako stylistka na planie programu Top Model Polska.

IG: https://www.instagram.com/no_przesada/

 

Open Call/konkurs dla młodych artystów

Open call to coroczny konkurs organizowany przez fundację Avant Art skierowany do polskich artystów, który od swojej pierwszej edycji przyciąga duże zainteresowanie artystów. Celem tego działania jest aktywne wspieranie rozwoju umiejętności twórców i artystów, w tym także tych rozpoczynających swoją karierę sceniczną, poprzez umożliwienie im występu na głównej scenie festiwalu. Tym razem konkurs skierowany jest do artystów pochodzących lub mieszkających na terenie Dolnego Śląska.

 

Wojtek Mazolewski Solo ≠ goście (PL)

Wojtek Mazolewski – kontrabasista, basista i kompozytor. Twórca i lider wielu projektów: Wojtek Mazolewski Quintet, Pink Freud, Yugen, Bassisters Orchestra, Paralaksa. Współpracownik światowych sław (m.in. Dennis Gonzales, Tim Berne, John Zorn, Peter Kowald) oraz rodzimych gwiazd, m.in.: Tomasz Stańko, Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll, Mikołaj Trzaska, Wojtek Waglewski, John Porter, Fisz, Emade, Marcin Masecki. Przesuwa granice muzycznych interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej. Jego twórczość to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, które inspiruje i porywa amatorów (nie tylko) jazzu – w kraju i za granicą. Wojtek Mazolewski definiuje muzykę na swój własny sposób, jednocześnie podkreśla jej uniwersalną moc: „Muzyka to abstrakcyjne przesłanie, pełne energii i siły, które możesz interpretować według własnego uznania. Z tego przesłania weź wszystko, co Ci odpowiada.”

IG: https://www.instagram.com/wojtekmazolewski/

FB: https://www.facebook.com/wojtekmazolewskiquintet/

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6ybyG9khjfNI0rslYCXyHK?si=4wUe3MM_S8ir5jXe9rvoWQ

 

Wystawa „Tabula rasa”

Artyści: Piotr Kowalski, Stach Szumski

Zespół kuratorski: Krzyś Bykowski, Iza Roko

 

Prezentacja dialogu między dziełami Piotra Kowalskiego i Stacha Szumskiego – dwóch artystów z podobnego środowiska artystycznego, absolwentów ASP w Warszawie na kierunku Sztuki Mediów, którzy wkroczyli w świat sztuk wizualnych poprzez graffiti, choć ich obecne formy artystyczne znacznie się różnią. Patrząc na prace Stacha, dostrzec można silną inspirację górami i jaskiniami, krajobrazem, który otaczał go przez większość życia. Abstrakcje w jego twórczości przybierają organiczne, pulsujące, niemalże żywe formy. Natomiast obiekty Piotra są znacznie bardziej statyczne, surowe i szare; artysta wyraźnie odwołuje się do tkanki miejskiej, korzystając z materiałów powszechnie używanych w sektorze budowlanym – betonu czy stali.

Koncepcja Tabula rasa zakłada, że człowieka kształtują w pełni empiryczne doświadczenia i otaczające go środowisko. Przyglądając się pracom obu artystów, wyraźnie widać, jak środowisko, w którym dorastali, odbija się w ich twórczości, która doskonale wkomponowuje się w otaczające ich krajobrazy zarówno merytorycznie, jak i formalnie. Nie można jednak zaprzeczyć, że w pracach Piotra i Stacha łatwo dostrzec podobieństwa, wspólny punkt wyjścia i podejście do tworzenia. Przyglądając się im bliżej, zauważyć można, że obaj artyści wykorzystują inspiracje miastem i przyrodą – rzeźby Piotra, choć chłodne i ciężkie, momentami przybierają formy roślinne – druty stają się łodygami, bloki betonowe pniem. Stach z kolei posługuje się w swoich pracach symbolami różnych kultur i współczesnymi logotypami, wykorzystując w swojej twórczości nowoczesne technologie – wydruki cyfrowe i żakardy.

Koncepcja Tabula rasa stawia kulturę ponad naturą i biologią. Jednak, jak widać na przykładzie obu artystów, przyroda stanowi fundamentalny i nieunikniony aspekt ludzkiej natury, wywołując nostalgię i przyciągając do siebie. Z drugiej strony, od kultury nie ma ucieczki – współczesny świat to świat informacji i technologii, od których człowiek jest zależny. Każdy stoi na rozdrożu tego dualizmu.

 

Zdrój (PL)

Polsko-holenderski improwizujący duet na gitarę (Jakub Zasada) i perkusję (Sebastiaan Janssen) z Wrocławia. Zespół współtworzy stale fermentującą społeczność muzyków wokół Salki (Kurws, Ukryte Zalety Systemu, Przepych, Atol Atol Atol). W kwietniu ukazała się ich druga płyta „Koleiny” – Fonoradar Records (LP) i Syf Records (MC). Duet porusza się w stylistyce instrumentalnego free punku z elementami krautrocka i noise’u, udowadniając, że swobodna improwizacja to bardziej idea, niż ujęty w ramy gatunek muzyczny.

FB: https://www.facebook.com/zdrojband

BC: https://zdroj.bandcamp.com/album/koleiny

fot. użyczone

fot. plakat

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także