Audioprzewodniki w zamku Grodno

17 listopada 2018 12:06.

Tematy: 


55 tysięcy złotych zainwestowało walimskie centrum kultury w audioprzewodniki, jakie od dziś towarzyszyły będą turystom zwiedzającym Zamek Grodno – średniowieczną warownię górującą nad wijącym się wśród gór Jeziorem Bystrzyckim.

System przewodników powiązany jest z tablicami, znajdującymi się na trasie zwiedzania zamku Grodno aż po wieżę widokową. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, wystarczy wybrać w odtwarzaczu wskazany na tablicy numer punktu, aby usłyszeć historię związaną z tym właśnie miejscem.

– Nie każdy turysta lubi chodzić w tłumie. Nie każdy turysta lubi czekać. Niektórzy ludzie szukają spokoju, komfortu, odwiedzając nas chcą odpocząć, czuć swobodnie. Ten audioprzewodnik daje taką możliwość. Można wejść najpierw na wieżę, odsłuchać informacje a potem zwiedzać „od tyłu”. Można skręcić w lewo na dziedziniec studzienny, tam odpocząć, słuchając opowieści o tajemnicy studni na dziedzińcu, a potem i wybrać swoją własną ścieżkę podróży.

REKLAMA

Oferta, skierowana przede wszystkim do turystów zagranicznych, przygotowana jest w czterech językach. Poza polskim do wyboru pozostają czeski, niemiecki i angielski. Jak przyznają pracujący przy tłumaczeniu lingwiści, najwięcej problemu sprawiło tłumaczenie historycznych nazw własnych miejsc, leżących na pograniczu polsko-czesko-niemieckim, szczególnie w kontekście miejsc i wydarzeń dziejących się kilkaset lat temu.

– Problem w ogóle dotyczy tłumaczenia nazw geograficznych miejscowych, zwyczajowych, bardzo często z obu stron granicy polsko-czeskiej. – mówi Krzysztof Karwowski, autor czeskiego tłumaczenia – Pamiętajmy, że przed wojną tutaj były Prusy, później Rzesza. Duża część dzisiejszych nazw w ogóle nie funkcjonowała. Dlatego często zdarzało mi się wyszukiwać nazwy pierwotne w dokumentach austro-węgierskich, w których te nazwy wzmiankowano.

Na trasie zwiedzania zaplanowano punktów 15 takich punktów, o których lektor opowiada w sumie ok. 45 minut. Obecnie do dyspozycji gości jest 26 audioprzewodników.
Ulli Schäffter, problem nazw rozwiązał podając obie: dawną niemiecką i aktualną, polską.

A tak rozpoczyna się opowieść o zagórzańskiej waroni:

Turyści korzystający z audioprzewodników podczas zwiedzania zamku Grodno. 16.11.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 listopada 2018 12:06
`