As niemieckiego lotnictwa ma promować Świdnicę. Pomysł nie wszystkim się podoba

25 stycznia 2019 11:01. Replika Fokkera Dr 1 - samolotu Marnfreda von Richthoffena zwanego Czerwonym Baronem wystawiony na Świdnickim Rynku. Fot. Urząd MIejski w Świdnicy

Tematy: 


Gdzie w Świdnicy stanąć ma replika Fokkera Dr 1 – legendarnego trójpłatowca Czerwonego Barona – takie pytanie zadają urzędnicy mieszkańcom, chcąc uczcić pamięć Manfreda Richthofena, pochodzącego właśnie ze Świdnicy asa niemieckiego lotnictwa z okresu I wojny światowej.

– Postać czerwonego Barona jest znana w całym świecie, nie tylko wśród miłośników lotnictwa oraz historyków zajmujących się pierwszą wojną światową. Także jako postać wykorzystana później w pop kulturze. Przede wszystkim Czerwony Baron był największym asem myśliwskim I wojny światowej. Zestrzelił największą ilość samolotów wroga – na jego koncie było 80 zestrzelonych samolotów alianckich. Szacunek do jego postaci był tak duży, że po zestrzeleniu alianci wyprawili mu pogrzeb z pełnymi wojskowymi honorami – mówi Andrzej Deska z Urządu Miejskiego w Świdnicy. 

Idea promowania miasta postacią niemieckiego pilota budzi w Świdnicy kontrowersje. Nie wszyscy są pomysłem zachwyceni.

REKLAMA

– To, że Świdnica będzie promowała się Fokkerem, świadczy jedynie o bardzo powierzchownej edukacji historycznej osób zajmujących się promocją w naszym mieście – mówi dziennikarka, Agnieszka Dobkiewicz z Fundacji Idea. – Należy ludzi jednoczyć, a nie dzielić. Pomysł promocji trójpłatowcem Czerwonego Barona, jak nazywali go Niemcy, albo Czerwonego Diabła, jak nazywali Richthoffena Francuzi, dzieli świdniczan i to jest fakt. Niezależnie od tego czy się z tym zgadzam czy nie. Podkreślam – to też są mieszkańcy naszego miasta.  Ktoś tych kontrowersji po prostu szuka i chce mieszkańców dzielić, wywołuje też niepokoje. 

Urzędnicy tłumaczą: Manfred von Richthofen to jedna z wielu postaci historycznych, którymi słynie Świdnica. Każdej poświęcono tyle samo uwagi i zainteresowania:

– Oczywiście pamiętamy o znanych świdniczanach, takich jak Bolko II Świdnicki, czy Anna Świdnicka, żona Karola Wielkiego, króla Czech – dodaje Andrzej Deska. – Na czerwiec planujemy kolejne wydarzenia związane z jej postacią:  turniej rycerski i konferencję historyczną. Od kilku lat stoi w rynku ławeczka poświęcona świdnickiej astronom Marii Kunitz. Nie zapominamy też o znanym poliglocie świdnickim Emilu Krebsie. Dwa lata temu została zorganizowana międzynarodowa konferencja, poświęcona właśnie jego jego postaci. Jak widać nie zostawiamy tych postaci z boku i to nie jest tak, że tylko i wyłącznie Czerwony Baron będzie postacią, która promuje Świdnicę. 

Urzędnicy wytypowali 3 lokalizacje, gdzie replika samolotu von Richthofena miałaby stanąć. Mają to być miejsce łatwo dostępne i popularne. Wytypowano trzy lokalizacje: główną aleję Parku Sikorskiego oraz dwa skwery: teren zielony pomiędzy ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew oraz skwer u zbiegu ulic Traugutta i Pionierów i Wałbrzyskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 stycznia 2019 11:01
`