Dodano: 12 września 2017 22:17

Archiwalny dokument z 1939 roku odnaleziony podczas remontu kościoła w Grzędach

Tematy: 


Podczas remontu kościoła w Grzędach jeden z pracownikow budowlanych odnalazł ukryty za kolumną podtrzymującą konstrukcję wieży kościoła doskonale zachowany dokument z 1939 roku. jak mówi w rozmowie z dziennikiem ksiądz Paweł Oskwarek jest to plan mszy w odprawianych w okolicznych kościołach – od dzisiejszego Podgórza w Wałbrzychu, przez Szczawno, Szczawienko, Czarny Bór i okoliczne miejscowości.

Kościółek w Grzędach pozostający pod opieką konserwatora zabytków od dwóch lat jest stopniowo, w ramach posiadanych środków i możliwości, remontowany. Zaczęło się od elewacji i dachu, które udało się naprawić dzięki środkom pozyskanym m.in. z Fundacji KGHM. Następnie prace przeniosły się do wewnątrz bydynku i to właśnie wtedy odnaleziono dokument.

O odnalezionym dokumencie mówi ksiądz Paweł Oskwarek:

 To jednak nie koniec odkryć w parafii w Czarnym Borze. Podczas porządkowania strychu budynku plebanii udało się odnaleźć trzy liczące prawie 100 lat ornaty mszalne. Przepięknie haftowane zachowały się w doskonałym stanie do dziś, dlatego po wyczyszczeniu po kilkudziesięciu latach wróciły do użytku. Ksiądz Paweł raz w miesiącu odprawia w nich mszę, a przepiękne zdobienie szat zachwyca precyzją, bogactwem ornamentów i jakością wykonania. 

W kościele w Grzędach odnaleziono dkument z 1939 roku. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015