Dodano: 25 maja 2019 11:19
Arboretum w Wojsławicach – doskonały pomysł na majowy weekend
Tematy: arboretum turystyka Zaskakujący Dolny Śląsk
Wiosna nadeszła w pełni, ciepłe dni sprzyjają całodniowym wycieczkom i wypadom poza miasto. Doskonałym pomysłem na takie właśnie spędzenie jednego z wolnych dni jest wizyta w jednym z największych i najpiękniejszych w Polsce ogrodów botanicznych – Arboretum w Wojsławicach. Wiosną zapach kwitnących roślin wyczuwalny jest na kilkaset metrów przed wejściem do ogrodu, a alejki mienią się dziesiątkami odcieni kolorów.
Oddalony od Wałbrzycha ledwie o 50 km, ogród założony został w 1848 r. przez rodzinę von Aulock, którzy zaadoptowali naturalny krajobraz do zakładanego przez siebie parku dworskiego. Obecny charakter park zawdzięcza Fritzowi von Oheimbowi, który w 1880 roku odkupił majątek od von Aulocków. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku, nadając mu formę, w jakiej przetrwał do dziś. Od 1880 do 1946 r. dobra wojsławickie znajdowały się w posiadaniu rodziny Oheimbów. W 1928 r., po śmierci Fritza, najstarszy syn Arno – z wykształcenia geolog, kontynuował rozpoczęte przez ojca prace.
Druga wojna światowa szczęśliwie ominęła park, jednak w późniejszych latach wielokrotnie zmieniał on właścicieli. Byli nimi: nieznany z nazwiska rolnik indywidualny, Okręgowy Zarząd Państwowych Gospodarstw Rolnych we Wrocławiu, Urząd Gminy w Niemczy oraz Kombinat Hodowli Zwierząt Zarodowych w Dzierżoniowie. Zabudowania dworu, system zbiorników retencjonowania wody i nawodnień parku stopniowo uległy zniszczeniu. Zaginęła także część roślin, ale dzięki miłośnikom Wojsławic – różnym instytucjom i osobom prywatnym, kolekcje roślinne nadal były uzupełniane.
W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – obie instytucje połączyły się po prawie stu latach od pierwszych kontaktów Fritza von Oheimba z Ogrodem we Wrocławiu, któremu w 1890 r. przekazał kilka swoich pierwszych różaneczników.
Wszystkie okazy roślin posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe. Arboretum nadal służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników Rasy Łużyckiej, bukszpanów i największa w Europie kolekcja liliowców.
Bilet wstępu do Arboretum kosztuje 15 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci. Na miejscu znajduje się restauracja, i kilka stanowisk sprzedających jedzenie z grilla.
Zobacz także
- Pożar mieszkania w Boguszowie. Nie żyje kobieta
- Sokołowsko/Unisław Śląski. Pożar lasu na Stożku. Duże kłopoty strażaków
- Zderzenie pod estakadą na Wyszyńskiego. Pechowe miejsce czy nieostrożność kierowców?
- Obchody Święta Niepodległości w Głuszycy
- Premiera przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców
- Narodowe Święto Niepodległości w Szczawnie-Zdroju
Najczęściej czytane
- Dzikowiec. Wieża widokowa to będzie prawdziwy kolos. Wiemy, kiedy zakończy się budowa
- Market tej sieci powstanie w byłym Tesco. Otwarcie w pierwszej połowie przyszłego roku
- Miasto nie chce ścieżki rowerowej po byłym nasypie kolejowym pod Chełmcem. Ma za to inny pomysł
- Wałbrzych. Naprawa zniszczonych przez wandali lamp na wieży widokowej pochłonie majątek
- Zderzenie pod estakadą na Wyszyńskiego. Pechowe miejsce czy nieostrożność kierowców?