Dodano: 28 maja 2020 11:41

Aqua-Zdrój pozostaje zamknięty. Epidemia dobija kompleks

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Najtrudniejsza sytuacja panuje w Aqua-Zdroju, ze względu na profil tej spółki, który jest w stu procentach ukierunkowany na łączne sprzedawanie usług gastronomicznych, hotelowych, eventowych i basenowych – tak sytuację w Aqua-Zdroju komentował dziś w czasie sesji rady miejskiej prezydent Wałbrzycha. Wszystko wskazuje na to, że największy kompleks basenowy w regionie pozostanie wciąż zamknięty, choć rząd zgodził się na otwarcie tego typu miejsc.

Zgodnie z wytycznymi rządu, baseny mogą rozpocząć działalność 6 czerwca, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego, ale ten w tego typu obiektach jest po prostu normą. Szczegółowe zasady funkcjonowania takich miejsc mamy poznać jednak w ciągu kilku najbliższych dni. Od 6 czerwca otwarte mogą być także siłownie. Natomiast już od soboty bez ograniczeń mogą funkcjonować hotele i działające w nich restauracje.

Tymczasem prezydent Wałbrzycha przyznał dziś na sesji, że otwieranie hotelu, który może przyjąć na tydzień jednego czy dwóch gości jest całkowicie nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia. Roman Szełemej przyznał jednak, że miasto, podobnie jak zarządcy basenów w całym kraju, dopytują jak rząd widzi możliwość udostępniania basenów. W tej chwili nie ma w tej sprawie żadnych przepisów wykonawczych.

REKLAMA

Nie mam żadnych złudzeń, że liczba chętnych do korzystania z tego obiektu będzie śladowo zbliżona do tego, co było przed pandemią. Pamiętajmy, że każdego dnia na Aqua-Zdroju było kilkuset pływających. Jak rozmawialiśmy z zarządcami basenów w całej Polsce, przy obecnych przepisach może być kilkudziesięciu pływających. To jest katastrofalnie nieopłacalne, dlatego Aqua-Zdrój pozostaje wygaszony w swojej aktywności – mówi Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha podkreślił, że w związku z sytuacją, zarząd spółki utrzymuje trudne decyzje, w tym te związane z redukcją zatrudnienia.

Jednym z nielicznych, normalnie działających obiektów sportowych w mieście w czasie epidemii ma być hala przy ulicy Wysockiego. To z tego obiektu mają korzystać koszykarze, siatkarze i przedstawiciele innych dyscyplin.

O to, jak i czy kompleks wznowi działalność kilka dni temu pytaliśmy rzecznika prasowego wałbrzyskiego magistratu. Do dziś odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Co z pozostałymi spółkami i instytucjami?

Miejski Zarząd Budynków wrócił już do normalnej pracy, informuje Roman Szełemej, a liczba osób pracujących zdalnie jest znikoma. Ta spółka nie odnotowała poważniejszych problemów.

Miejski Zakład Usług Komunalnych także nie miał problemów z funkcjonowaniem, choć przez moment były problemy z zapewnieniem środków ochrony osobistej dla pracowników. Sytuację udało się jednak szybko opanować.

Najtrudniejszy okres za sobą, zdaniem prezydenta Wałbrzycha ma także Zamek Książ, w którym pojawili się pierwsi turyści. Zdaniem Szełemeja w ciągu weekendu zabytek odwiedza nawet tysiąc osób.

To nie wystarcza oczywiście na bezpieczne funkcjonowanie, ale mamy tutaj tendencję wzrostową. Pewnie w sezonie wakacyjnym, nawet nie ma żadnych złudzeń, że liczba turystów będzie podobna, albo zbliżona – przyznaje Szełemej.

Do funkcjonowania w czasie pandemii dostosowała się także Stara Kopalnia. Do minimum obniżono koszty, a jednocześnie zaczęto organizować pierwsze wydarzenia.

Aqua Zdrój. Fot. Jacek Zych /. Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój. Boiska i Stadion 1000-lecia. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój. Boiska i Stadion 1000-lecia. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Fot, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Fot, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także