Apele pomogą? Głos poparcia dla pracowników transgranicznych

28 kwietnia 2020 15:46. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O otwarcie ruchu granicznego i zniesienie obowiązku kwarantanny dla Dolnoślązaków pracujących w Czechach i Niemczech apeluje zaapelował do premiera marszałek województwa dolnośląskiego. Cezary Przybylski podkreśla, że możliwość pracy zawodowej za granicą dla wielu mieszkańcu naszego regionu to element planu ponownego uruchamiania gospodarki w regionie.

 – Dzisiejsza sytuacja spowodowana epidemią wirusa SARS-CoV-2 nakłada na samorządy ogromny ciężar związany z koniecznością ponownego uruchomienia i rozpędzenia gospodarki, a także zachowania miejsc pracy dla tysięcy Polaków. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje wiele inicjatyw na rzecz walki z kryzysem, jednak aby pomoc oferowana mieszkańcom regionu była kompletna, oczekujemy wsparcia ze strony Rządu RP – mówi marszałek Cezary Przybylski.

U naszych południowych czy zachodnich sąsiadów pracuje kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu. W samym Mieroszowie do pracy nie może pojechać około pół tysiąca osób.

REKLAMA

Marszałek województwa zwraca uwagę, że z jednej strony te osoby nie mogą jechać do pracy, a z drugiej czescy czy niemieccy pracodawcy, choć wznawiają działalność, nie mają pracowników. Cezary Przybylski podkreśla, że przywrócenie możliwości przekraczania granicy uratuje tysiące miejsc pracy i zapewni byt wielu dolnośląskich rodzin.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu na przejściach granicznych doszło do protestów pracowników transgranicznych, którzy jak najszybciej chcą wrócić do pracy. Dziś, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po powrocie z pracy musieli by przechodzić każdorazowo czternastodniową, obowiązkową kwarantannę, co wyklucza możliwość pracy za granicą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 kwietnia 2020 15:46
`